Dodaj publikację
Autor
Anna Słaby
Data publikacji
2012-06-05
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji w kl. IV dotyczący obliczania długości łamanej i obwodu prostokąta.
 Pobierz (docx, 19,6 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI HOSPITOWANEJ

TEMAT LEKCJI: Obliczanie długości łamanej. Obliczanie obwodu prostokąta.

I. CZĘŚĆ INFORMACYJNA.

PROWADZĄCY: Anna Słaby

KLASA: IV SP

DATA: 8.05.2012

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 min.

POMOCE DYDAKTYCZNE:

Przyniesione przez dzieci suche źdźbło trawy,

Program multimedialny Lekcjoteka@ Matematyka; projektor,

podręcznik „Matematyka 2001”, zeszyt ćwiczeń.

FORMA PRACY: praca samodzielna, pogadanka, ćwiczenia praktyczne, dyskusja.

.

II. CELE LEKCJI.

CEL GŁÓWNY:

Uczeń:

zna pojęcie prostokąta i kwadratu,

zna sposób i potrafi obliczyć obwód prostokąta i kwadratu

potrafi obliczyć bok kwadratu przy danym odwodzie,

potrafi obliczyć bok prostokąta przy danym obwodzie i długości drugiego boku

nabywa umiejętność korzystania z programów multimedialnych

III. PRZEBIEG LEKCJI.

TOK LEKCJI

UWAGI

Czynności wstępne (5min.)

powitanie,

sprawdzenie obecności,

zapisanie tematu lekcji,

sprawdzenie zadania domowego (wyciągnięcie konsekwencji z braku zadania) oraz przyniesionych materiałów na dzisiejszą lekcję.

W celu oszczędności czasu uczniowie otwierają zeszyty z zadaniem w trakcie sprawdzania obecności.

Przypomnienie wiadomości – mierzenie odcinków, kwadrat i prostokąt (10min).

Nauczyciel wydaje uczniom polecenia i prosi o odpowiedź na pytania:

- co to jest odcinek,

- proszę o narysowanie dowolnego odcinaka na tablicy,

- jak zmierzymy długość tego odcinka? Proszę podać jego długość?

- Co to jest prostokąt? Wskażcie w klasie przedmioty mające kształt prostokąta.

- Co to jest kwadrat? Czy w klasie jest przedmiot mający kształt kwadratu?

- Czy kwadrat jest prostokątem? A na odwrót?

Do odpowiedzi wybieramy uczniów spośród zgłaszających się

Łamana – mierzenie długości łamanej (10 min).

Uczniowie biorą do ręki przyniesione źdźbło trawy, odpowiadają na pytania i wykonują polecenia nauczyciela:

- zmierzcie źdźbło trawy,

- następnie na polecenie nauczyciela uczniowie łamią trawę na 3 części. Nauczycie wyjaśnia, że w ten sposób powstała łamana,

- wklejcie swoją łamaną do zeszytu i podpiszcie łamana

- podpiszcie punkty załamania dużymi literami A, B, C.

- z ilu odcinków składa się ta łamana,

- kto podejdzie do tablicy i wypisze te odcinki,

- zmierzcie długości swoich odcinków i zapiszcie je w zeszycie,

- znajdźcie sumę długości tych odcinków i zanotujcie ją w zeszycie,

- co zauważacie?

Nauczyciel wyjaśnia uczniom różnice między łamaną zamkniętą, a otwartą na przykładzie źdźbła trawy. Prosi ich, aby pod wklejonym źdźbłem do słowa łamana, które napisali wcześniej dopisali słowo oznaczające rodzaj tej łamanej.

Następuje podsumowanie i zanotowanie notatki w zeszycie

Łamana to figura zbudowana z odcinków. Koniec pierwszego odcinka jest początkiem drugiego, koniec drugiego jest początkiem trzeciego itd.

Ćwiczenia utrwalające: Uczniowie rozwiązują zadanie 8 z podręcznika

Wyniki pomiarów uczniowie zapisują w swoim zeszycie.

Uczniowie u siebie w zeszycie również wypisują te odcinki jeden pod drugim tak, aby można było dopisać ich długość

Obliczanie ...