Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ IMPREZY ANDRZEJKOWEJ W INTERNACIE
Osoba odpowiedzialna : mgr Edyta Świeboda
Data: 30.11.2009r.
Cele:
• Integracja wychowanków poprzez wspólne bycie ze sobą i zabawę.
• Wyposażenie młodzieży w wiadomości o tradycjach andrzejkowych.
• Wdrażanie do poprawnego zachowywania się.
• Kultywowanie tradycji.
Czynności organizacyjne:
- opracowanie scenariusza zabawy
- przydzielenie czynności poszczególnym osobom
- przygotowanie pomocy i materiałów do wróżb
- udekorowanie sali i internatu ozdobami o tematyce czarów i magii
Pomoce:
- metalowa puszka, cukierki, karteczki z przysłowiami, wosk, garnek, ołówek, lampka, miednica, klucz (duży), filiżanki (5 szt.), samochodzik, obrączka, igła z nitką, moneta, różaniec, serca z wypisanymi imionami damskimi i męskimi, książka pt; „Imię dla twojego dziecka”, jabłka, nóż, kartony z wypisanymi znakami zodiaków, karty z opisami znaków zodiakalnych: przyszłość, miłość i pieniądze.
- materiały do dekoracji sali i internatu przewidzianej na zabawę
PRZEBIEG ZABAWY:
1. Zebranie chętnych do zabawy wychowanków i wychowawców w sali I1
( wcześniej udekorowanej i przygotowanej do zabawy).
2. Powitanie wszystkich ucze4stników zabawy przez prowadzącą. Przedstawienie zasad przebiegu imprezy. Wprowadzenie w nastrój Andrzejkowy- odczytanie przez prowadzącą informacji o zwyczajach, wróżbach andrzejkowych oraz o „Katarzynkach”.
3. WRÓŻBA 1: Prowadząca zachęca do udziału w zabawie „Słodka przepowiednia”. Każdy uczestnik losuje jednego cukierka z puszki z załączoną karteczką. Na głos odczytuje przepowiednię. W razie trudności ze zrozumieniem prowadzący dokonuje prawidłowej interpretacji.
4. WRÓŻBA 2: Zabawa dla dziewcząt pt. „Buty”. Zabawa polega na tym, że każda z chętnych dziewcząt ustawia swojego jednego buta w linii prostej ; ustawianie rozpoczyna najmłodsza dziewczyna. Dalej w kolejności uczestniczki przestawiają swoje buty do wyjścia . Ta dziewczyna, której but przekroczy próg jako pierwszy najszybciej wyjdzie za mąż.
5. Prowadząca dalej zachęca uczestników do brania udziału w zabawach. Przypomina , że w każdym kącie Sali znajduje się stanowisko wróżbity i każdy może udać się do tego miejsca do którego chce.
WRÓŻBA 3: „ Czarodziejskie filiżanki” Wróżba polega na tym, że uczestnik ma wskazać jedną, wybraną przez siebie filiżankę, pod którymi ukryte są odpowiednio symbole przyszłego zajęcia.
WRÓŻBA 4: „Lanie wosku” Roztopiony wosk uczestnik leje przez dziurkę od klucza. Następnie ostudzoną figurę przystawia do ściany, podświetlonej lampką. Prowadzący wróżenie odczytuje znak z cienia.
WRÓŻBA 5: „ Jabłka” Uczestnik danej zabawy obiera sobie jabłko do momentu przecięcia łupiny. Kiedy łupka przerywa się ma pomyśleć życzenie i wyrzucić ją za siebie. Jeśli łupina przybierze kształt litery „O” lub „ U „ życzenie się spełni. Jeśli obierka przybierze kształt każdej innej litery wówczas będzie to pierwsza litera imienia ukochanej osoby.
WRÓŻBA 6: „ Magiczne serca” Każdy uczestnik wbija szpilkę w odwrócone serce. Następnie prowadzący zabawę ...