Dodaj publikację
Autor
Monika Deluga
Data publikacji
2012-06-18
Średnia ocena
5,00
Pobrań
60

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji historii w klasie I.  Państwo Franków.
 Pobierz (doc, 26,0 KB)

Podgląd treści

Monika Deluga

Scenariusz lekcji historii w klasie I.

Temat lekcji: Państwo Franków.

Cel główny :
- charakterystyka państwa Franków

Zagadnienia z podstawy programowej:
- Europa Zachodnia po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego
- Merowingowie i Karolingowie
- Karol Wielki i odnowienie cesarstwa na zachodzie
- kultura, nauka i sztuka w państwie Franków

Cele szczegółowe:
- analiza tekstu źródłowego
- ocena roli władcy frankijskiego w tworzeniu potęgi państwa
- uzasadnienie słuszności określenia „renesans karoliński” dla zmian które nastąpiły w kulturze i nauce w VII i IX w.

Oczekiwane osiągnięcia uczniów:
Uczeń:
- określa czas wydarzeń związanych z historią państwa Franków
- poprawnie posługuje się terminami: Merowingowie, Karolingowie, majordom, renesans karoliński, minuskuła, siedem sztuk wyzwolonych
- wskazuje na mapie zasięg terytorialny państwa Franków
- wymienia osiągnięcia cywilizacyjne monarchii Karola Wielkiego

Pojęcia kluczowe:
- arianizm, majordom, marchia, margrabia, hrabia, siedem sztuk wyzwolonych, minuskuła, renesans karoliński, retoryka, dialektyka, kaligrafia, manuskrypt, miniatura

Czas trwania zajęć: 45 min.

Metody i formy pracy:
- metoda aktywizująca- skrzynka pytań
- praca z tekstem podręcznika
- elementy wykładu
- praca z materiałem ilustracyjnym
- praca z tekstem źródłowym
- praca z mapą

Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik
-zeszyt ćwiczeń
- mapa „ Królestwa Franków”
- „ skrzynka pytań”
- kartki z pytaniami i poleceniami sprawdzającymi wiadomości na temat państwa Franków
- prezentacja multimedialna

Przebieg lekcji:
1. Omówienie sytuacji w Europie na przełomie IV i V w.
2. Praca uczniów z tekstem podręcznika.
3. Praca z mapą „Królestwo Franków.”
4. Praca w grupach. Uczniowie przygotowują informacje na przydzielone im tematy. Liderzy grup prezentują wykonanie zadania na forum klasy.
5. Prezentacja multimedialna.
6. Konkurs wiedzy o państwie Franków metodą „skrzynki pytań”.
7. Praca z tekstem źródłowym „O Karolu Wielkim”.
8. Podsumowanie lekcji.
9. Praca domowa: ćwicz. 3s.85.