Dodaj publikację
Autor
Justyna Chudy
Data publikacji
2012-06-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
131

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki dla klasy V, temat: pola i obwody figur płaskich.
 Pobierz (doc, 37,5 KB)

Podgląd treści


mgr Justyna Chudy
Szkoła Podstawowa nr 2
Siewierz

Konspekt lekcji matematyki
dla klasy V szkoły podstawowej

Temat: Pola i obwody figur płaskich.

Treści nauczania zawarte w podstawie programowej z działu „Figury płaskie” punkt 11.

Cele lekcji:
- główny: doskonalenie umiejętności obliczania pól i obwodów figur płaskich
- operacyjne:
• uczeń zna wzory na pola i obwody figur płaskich
• uczeń poprawnie zamienia jednostki długości i pola
• uczeń potrafi narysować figury o zadanym polu i/lub obwodzie
• uczeń poprawnie podstawia do wzorów dane liczbowe
• uczeń poprawnie przekształca wzory
• uczeń potrafi zmierzyć na rysunku potrzebne do obliczeń odcinki
• uczeń rozróżnia i poprawnie nazywa figury geometryczne
• uczeń zna własności figur geometrycznych
• uczeń doskonali umiejętności rachunkowe
• uczeń analizuje wyniki pracy i szuka ewentualnych błędów

Metody pracy: lekcja ćwiczeniowa
Środki dydaktyczne: plansze ze wzorami pól figur geometrycznych, zestawy figur geometrycznych, przyrządy geometryczne
Formy organizacyjne: praca indywidualna, praca parami

Przebieg zajęć:
I. Część wstępna - sprawy organizacyjne.
II. Część zasadnicza:
1. Przypomnienie wzorów na pola i obwody figur.
2. Indywidualne rozwiązywanie wylosowanych zadań.
3. Praca w parach.
III. Część końcowa
1. Podsumowanie lekcji.
2. Zadanie pracy domowej.

|Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |Uwagi |
| | | |
|Sprawy organizacyjne – sprawdzenie obecności, zapisanie | | |
|tematu lekcji. | | |
| | | |
| | | |
| |Wskazani uczniowie przypominają wzory na pola figur |Powieszenie planszy ze |
| |geometrycznych. |wzorami w widocznym miejscu. |
| | | |
| | | |
|Rozdanie zestawów zadań i wytłumaczenie poleceń. | | |
| | |Jest sześć różnych zestawów, |
| | |każdy w dwóch egzemplarzach. |
| |Uczniowie indywidualnie rozwiązują zadania dokonując | |
| |niezbędnych pomiarów i obliczeń. | |
| | | |
|Kontrola działań uczniów, tłumaczenie ewentualnych | | |
|problemów. | | |
| | | |
| |Uczniowie odnajdują drugą osobę z identycznym zestawem | |
| |zadań i porównują otrzymane wyniki. Próbują znaleźć i | |
| |poprawić ewentualne błędy. | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Podsumowanie lekcji. | | |

Przykładowy zestaw zadań:
Zad. 1
Narysuj:
a) kwadrat o obwodzie 12cm
b) prostokąt, którego jeden bok ma 4cm a jego pole wynosi 24cm2
c) równoległobok o wysokości 5cm i polu 30cm2
d) dowolny pięciokąt o obwodzie 49cm
e) trójkąt o podstawie 5cm i polu 20cm2

Zad.3
Pole rombu wynosi 6dm2. Jakiej długości mogą być jego przekątne? Podaj trzy możliwości.

Zad.4
Prostokąt i kwadrat o boku 9cm mają równe obwody. Jakie mogą być wymiary tego prostokąta? Podaj dwie możliwości.