Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SZKOLNA OLIMPIADA MATEMATYCZNA
ZESTAW KONKURSOWY DLA KLAS PIERWSZYCH
Masz do rozwiązania 5 zadań. Na ich rozwiązanie masz 45 minut od momentu otrzymania zestawu. Postaraj się o staranny zapis rozwiązania. Każde zadanie zaopatrz w komentarz.
Życzymy powodzenia !!!
Zad. 1) za 3 pkt.
Janek mieszka w miejscowości A. Pewnego dnia postanowił odwiedzić kolegę mieszkającego w miejscowości B. Wyjeżdżając rowerem ze swej miejscowości odczytał na drogowskazie: do M – 25 km, w miejscowości K drogowskaz informował do M – 13 km, a w miejscowości L drogowskaz podawał
do M – 8 km i do B – 15 km. Jaka jest odległość od A do B oraz jakie są odległości między poszczególnymi miejscowościami?
A K L M B
Zad. 2) za 4 pkt.
Tort urodzinowy ważył 1,8kg. Goście na przyjęciu zjedli [pic] tortu . Kiedy przyszedł spóźniony gość, dostał [pic] pozostałej części. Ile ważyła porcja spóźnionego gościa?
Zad. 3) za 4 pkt.
Uzupełnij graf:
[pic]
Zad. 4) za 4 pkt.
Oblicz wartość wyrażenia:
[pic]
Zad. 5) za 4 pkt.
Wzrost podatku VAT z 7% do 22% spowodował wzrost ceny pewnego towaru o 15zł. O ile procent wzrosła cena tego towaru?