Dodaj publikację
Autor
Monika Sokołowska
Data publikacji
2012-07-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
110

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji dla klasy 6 utrwalający wiadomości o rolach figur płaskich.
 Pobierz (doc, 100,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI
Nauczyciel prowadzący

Tytuł działu: Krasnoludki w akcji.
Temat: Ćwiczenia w obliczaniu pola trójkąta, trapezu, równoległoboku i rombu.

Cel ogólny:
- doskonalenie umiejętności obliczania pola trójkąta, trapezu, równoległoboku i rombu
Cele operacyjne:
Uczeń zna:
- sposób obliczenia pola trójkąta;
- sposób obliczenia pola trapezu;
- sposób obliczenia pola równoległoboku i rombu;
Uczeń umie:
- rozpoznawać i klasyfikować czworokąty;
- dopasować odpowiednie wzory pól do figur;
- zastosować wzory do obliczeń pola równoległoboku, rombu, trójkąta i trapezu;
- zastosować wzory do rozwiązywania zadań problemowych;
- podstawiać wartości liczbowe do wzoru;
- obliczyć wysokość mając dane pole i obwód rombu;
- obliczyć długość podstawy trójkąta mając dane jego pole i wysokość;
- obliczyć pole figury złożonej;
- wyciągać wnioski;
- pracować w grupie;
- wysłuchać innych;
- zaprezentować swoją pracę;

Środki dydaktyczne: karta pracy nr 1, zestawy zadań dla grup (karta pracy nr 2), karty samooceny, zeszyt ćwiczeń „ Matematyka 2001”
Metody pracy: praktyczna, problemowa, ćwiczenia z użyciem kart pracy
Formy pracy: praca indywidualna, praca w grupach
Typ lekcji: ćwiczeniowa
Czas realizacji: 45 minut

Przebieg lekcji

|Ogniwa lekcji |Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Część wstępna (organizacyjna) |Powitanie | |
| | | |
| |Sprawdzenie listy obecności. | |
| | | |
| |Sprawdzenie pracy domowej. | |
| | |Chętny uczeń odczytuje rozwiązania |
| | |poszczególnych zadań. |
| |Podanie tematu i celu lekcji. | |
| | |Dyżurny zapisuje temat lekcji na tablicy. |
| |Przypomnienie wiadomości o obliczaniu pola | |
| |trójkąta, trapezu, równoległoboku i rombu. |Wskazany przez nauczyciela uczeń podaje wzór |
| | |na obliczenie pola danej figury. |
|Część właściwa (postępująca) |Rozdanie kart pracy nr1 |Uczniowie samodzielnie rozwiązują zadanie. Po|
| |( Matematyczno domino). Wyjaśnienie zasady |ukończeniu rozwiązania chętny uczeń podaje |
| |rozwiązania zadania. |rozwiązanie. |
| |W zabawie tej uczniowie przyswajają sobie | |
| |wzory na pola figur. | |
| | | |
| |Podział uczniów na trzyosobowe zespoły. | |
| | | |
| |Objaśnienie reguł rozwiązywania zadań z karty|Uczniowie rozwiązują w zeszytach zadania z |
| |pracy nr2, rozdanie kart. |karty pracy nr2. Zapisują hasło powstałe w |
| | |wyniku poprawnego rozwiązania zadań |
| |Wyjaśnianie niejasności w zadaniach. | |
| |Podawanie wskazówek do rozwiązania zadań dla | |
| |grup mających problemy. | |
| | | |
| | | |
| |Przedstawianie rozwiązania z karty pracy nr2 | |
| | | |
| | |Uczniowie poszczególnych grup prezentują |
| | |rozwiązanie. |
|Część podsumowująca (rekapitulacja) |Podsumowanie lekcji. |Chętny uczeń odpowiada na postawione pytanie.|
| |Nauczyciel zadaje pytania podsumowujące | |
| |lekcję: | |
| |jaki napotkaliście trudności podczas | |
| |rozwiązywania zadań? | |
| |czy praca w grupie pozwoliła w | |
| |przezwyciężeniu ich? | |
| |czego nauczyliście się na dzisiejszej lekcji | |
| | | |
| |Ocena aktywność uczniów. | |
| |Wystawienie ocen za pracę w grupach po | |
| |analizie wypełnionych kart samooceny. |Uczniowie wypełniają kartę samooceny własnej |
| | |pracy na lekcji. |
| |Omówienie i zadanie pracy domowej. | |
| |Zeszyt ćwiczeń cz. I- | |
| |zad A1/38; | |
| |zad B1/str. 39 | |
| |Przypomnieć wiadomości o zamianie jednostek |Zapisanie numerów zadań pracy domowej w |
| |powierzchni. |zeszycie. |

KARTA SAMOOCENY UCZNIA
Imię i nazwisko..................................................................................................................

|Potrafię ...