Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Blok tematyczny: Najpiękniejsze wiersze dla dzieci.
Temat: Utrwalamy znajomość wierszy dla dzieci J. Brzechwy i J. Tuwima – konkurs czytelniczy
Grupa wiekowa: klasa I
Cele:
1) Utrwalenie wiadomości na temat twórczości J. Brzechwy i J. Tuwima
2) Rozwijanie zainteresowań czytelniczych
3) Doskonalenie głośnego czytania tekstu
4) Kształtowanie umiejętności wykorzystania posiadanej wiedzy i wyobraźni w praktyce
5) Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie i zespole, integracja grupy
6) Doskonalenie sprawności manualnej – ozdabianie obrazka
7) Przeżywanie radości z odniesionego sukcesu
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody: rozmowa kierowana (pogadanka), głośne czytanie, pokaz, gra dydaktyczna, zajęcia praktyczne
Środki dydaktyczne: kartoniki z tytułami wierszy, kartki z rysunkami kaczki (w tym puzzle), kredki, książki z wierszami J. Brzechwy i J. Tuwima, CD z nagraniami wierszy poetów, rekwizyty, ilustracje
z bohaterami wierszy, szarfy, kartoniki z cyframi od 1 do 3, wystawa książek z wierszami J. Brzechwy
i J. Tuwima
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: „Iskierka”, „Witam dzieci, które lubią/nie lubią…”
2. Podanie tematu zajęć w formie łamigłówki na tablicy: z rozsypanki sylabowej dzieci układają hasło (Najpiękniejsze wiersze dla dzieci), następnie po odwróceniu kartoników odczytują kolejne hasło (Konkurs czytelniczy klasy I D)
Naj pięk niej sze wier sze dla dzie ci
Kon kurs czy tel ni czy kla sy ID
3. Rozmowa kierowana na temat:
a) „Co i kiedy lubicie czytać?”
b) „Jakie wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima już znacie?”- przypięcie na tablicy kartek
z tytułami wierszy pod nazwiskiem autora (dzieci poznawały wiersze tych poetów w ciągu całego tygodnia, teraz utrwalają i podsumowują swoją wiedzę na ich temat)
4. Konkurs czytelniczy część I – praca w grupach.
a) Nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy według koloru szarf, każda grupa siada wokół jednej szarfy i wybiera z pudełka 6 klocków w kolorze szarfy
b) Zagadki słowne:
Miała czubek z kokardą; wiązał supeł na trąbie; ciągle śpiewał z całą rodziną; nie chciał pracować i nic nie robił; wszystko chciała robić sama; szukał ich wszędzie,
a miał je na nosie; stała na stacji i sapała…
c) Zagadki pantomimiczne: nauczyciel mówi na ucho jednej drużynie hasło, dzieci pokazują bez słów wskazaną postać z wiersza (żaba, kaczka, słoń, chrząszcz…)
d) Fragmenty wierszy z CD: nauczyciel wycisza tytuł wiersza i odtwarza tylko krótki fragment (dzieci podają odpowiedzi nauczycielowi „na ucho” - jeden przedstawiciel
z każdej drużyny)
e) Dopasowanie rekwizytów i ilustracji postaci do tytułu wiersza
f) Dokończenie fragmentu znanych powiedzonek z wierszy (A to feler…., Jak pan może, ……, Zamknij buzię……)
Uwaga: dzieci w grupach ...