Dodaj publikację
Autor
Ewa Nicał
Data publikacji
2012-07-31
Średnia ocena
0,00
Pobrań
32

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt zajęć otwartych na temat sposobów podróżowania dawniej i dziś. Zajęcia przeprowadzono w ramach dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi nauczycielami świetlicy.
 Pobierz (doc, 67,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT OTWARTYCH ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: „Wielka podróż”- zajęcia integracyjno-ruchowe.

Grupa wiekowa: klasa I

Cele:

- zapoznanie dzieci z różnymi środkami lokomocji dawniej i dziś

- kształcenie wyobraźni i twórczego myślenia

- integracja grupy

- uwrażliwienie na potrzeby innych

- dzielenie się z innymi nauczycielami swoim doświadczeniem

Metody: zabawowa, drama, praktycznego działania, oglądowa

Formy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Pomoce dydaktyczne: karteczki z imionami dzieci, szarfy, kartki z ilustracjami walizki, kredki, fotografie różnych środków lokomocji, CD z muzyką dla dzieci, mapa Europy w obrazkach

Przebieg zajęć:

1. Powitanie „Ciuchcia”- w rytmie jadącego pociągu dzieci dołączają kolejno do nauczyciela, tworząc „pociąg” i podają swoje imiona („Jestem Ania, jestem Ania, jestem Tomek, jestem Tomek….)

2. Podanie tematu zajęć w formie zagadki:

„Jedziemy w nią, płyniemy, latamy
i najczęściej walizkę ze sobą zabieramy”

3. Pogadanka na temat „Czym ludzie podróżowali dawniej, a czym podróżują dzisiaj?”- oglądanie ilustracji i obrazkowej mapy Europy

4. Każde dziecko otrzymuje bilet jako „przepustkę” do zabawy w wielką podróż – dzieci piszą na biletach swoje imiona.

5. Stacja „Przyroda”: zabawa w kole, nauczyciel rzuca piłkę kolejno do każdego dziecka i podaje nazwę środowiska (woda, powietrze, łąka, pustynia, las, zagroda wiejska) - dzieci podają nazwę zwierzęcia, które w tym środowisku żyje (za każdą prawidłową odpowiedź nauczyciel „kasuje” bilet-wizytówkę)

6. Stacja „Miasto”: zabawa w zakupy w nowym mieście-osoba stojąca w środku koła pyta, co można kupić w sklepie, dziecko podaje dwie rzeczy, jeśli nie zna odpowiedzi - wchodzi do środka i zadaje pytanie.

7. Lecimy samolotem do ciepłych krajów – drama:

a) Zabawa „Krokodyl i rybki”

b) Znajdowanie przyjaciół – gdy gra muzyka, dzieci dobierają się w grupy wg poleceń
nauczyciela, gdy muzyka przestaje grać – zmiana polecenia:

- spływ kajakiem po rzece (szukamy 5 osób)

- jazda na rowerze (po 2 osoby)

- gramy w muzycznym zespole plemiennym (po 6 osób)

- gramy w piłkę z tubylcami (po 3 osoby)

8. Wycieczka: „Idziemy-stop”- chodzimy w rozsypce, na słowo „Stop” zatrzymujemy się
w pozycji, którą przyjmie osoba prowadząca (gdy ktoś się poruszy – siada obok)

9. „Pakowanie walizki”- płyniemy statkiem do ulubionego kraju, ale przed podróżą każdy musi spakować do walizki same przyjemne rzeczy dla kolegi/koleżanki z ławki (dzieci otrzymują kartki z narysowanym konturem walizki i wizytówką, wpisują swoje imię
i wymieniają się rysunkami z kolegą z ławki- rysują coś miłego dla siebie nawzajem, przekazują sobie walizki z życzeniami szczęśliwej podróży)

10. Podsumowanie: podliczenie znaków kasownika na biletach, pochwała i podziękowanie za udział w zajęciach. Ocena zajęć: dzieci rysują na odwrocie swojej wizytówki uśmiech - zajęcia podobały mi się lub ...