Dodaj publikację
Autor
Edyta Bąk
Data publikacji
2012-08-06
Średnia ocena
0,00
Pobrań
250

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki. TEMAT: Utrwalanie działań na potęgach. KLASA: 2G.
 Pobierz (doc, 182,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

TEMAT: Utrwalanie działań na potęgach.

KLASA: 2G

CELE LEKCJI

A. Cele ogólne – kształcenie umiejętności:
• logicznego argumentowania
• matematyzowania, tj. schematyzowania i idealizowania rzeczywistości z użyciem pojęć i języka matematyki.

B. Cele specyficzne – kształcenie umiejętności:
• posługiwania się definicją i twierdzeniem,
• stosowania podstawowych technik heurystycznych przy rozwiązywaniu zadań, sprawne i skuteczne ich stosowanie do zadań typowych.

C. Cele szczegółowe (operacyjne) - uczeń umie:
• doprowadzać wyrażenia do prostych postaci, stosując działania na potęgach,
• stosować działania na potęgach w zadaniach tekstowych.

METODY: Pogadanka heurystyczna poprzedzona wysunięciem problemu do rozwiązania (metoda problemowa połączona z pogadanką i dyskusją) oraz metoda praktyczna.

FORMY: Praca z całą klasą oraz praca indywidualna.

ŚRODKI:
• Podręcznik dla gimnazjum „Matematyka 2”, M. Dobrowolska (str. 26),
• Zeszyt ćwiczeń (str. 7).

| | | |
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
|Część wstępna: | | |
| | | |
|N: Na poprzednich lekcjach poznaliśmy i uczyliśmy się | | |
|stosować 5 wzorów dotyczących potęg. Dziś utrwalimy i | | |
|usystematyzujemy sobie te wiadomości. | | |
| | | |
|Podaje temat lekcji. | | |
| | | |
| | | |
|Część właściwa: | | |
| | | |
|1. Zadanie 1 z załącznika. |Wskazani uczniowie rozwiązują zadanie przy tablicy. |W międzycza-sie |
| | |sprawdzić zadanie |
|2. Wypisuje na tablicy liczby: [pic], a| |domowe. |
|następnie wyrażenie z podpunktu „a” z zadania 2 z | | |
|załącznika. | | |
| | | |
|Gdy uczniowie skończą rachunki, proszę dwie osoby o |Zadaniem uczniów jest wybranie jednej z podanych liczb i | |
|odpowiedź, jaką liczbę wybrały i jaki wynik osiągnęły.|obliczanie wartości wyrażenia. Każdy liczy we własnym | |
|Zapisuję to na tablicy, a potem pytam, czy ktoś |zeszycie. | |
|osiągnął więcej. | | |
|Następnie to samo robimy z trzema pozostałymi | | |
|przykładami z zadania 2 z załącznika. Kto pierwszy | | |
|otrzyma najwyższy wynik dostaje „+”. | | |
|3. Przykład z bibułką. | | |
|N: Przyjrzyjmy się teraz pewnemu przykładowi, który | | |
|zilustruje nam potrzebę działań na potęgach. | | |
|Spróbujmy wyobrazić sobie ogromny arkusz cieniutkiej | | |
|bibuły o grubości 0,01 mm. Arkusz ten składamy na pół,| | |
|potem jeszcze raz na pół i jeszcze raz na pół itd. | | |
|Po pierwszym złożeniu bibułka składałaby się z dwóch | | |
|warstw. Jak byłaby jej grubość? | | |
|A po drugim złożeniu? | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Jaka byłaby grubość bibułki po trzecim złożeniu? | | |
| | | |
| | | |
|Przypuśćmy, że moglibyśmy złożyć bibułkę 50 razy. Jaką| | |
|grubość miałaby bibułka po pięćdziesiątym złożeniu? | | |
| |[pic] | |
|Jak myślicie, czy grubość otrzymanej w ten sposób |Po drugim złożeniu grubość otrzymanej bibułki byłaby 2 | |
|bibułki można by porównać z długością ołówka, ze |razy większa od poprzedniej i wynosiłaby: |W razie problemów z |
|wzrostem człowieka, z odległością z Gdańska do |[pic] |odpowiedzią uczniów na |
|Warszawy, a może z odległością Ziemi od Księżyca? | |te pytania polecić im |
| | |wziąć prostokątną |
| | |kartkę papieru, składać|
|Spróbujmy, posługując się poznanymi wzorami, oszacować|Po trzecim ...