Dodaj publikację
Autor
Edyta Bąk
Data publikacji
2012-08-06
Średnia ocena
5,00
Pobrań
249

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki. TEMAT: Kąty. KLASA: 4 SP.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI
TEMAT: Kąty.

KLASA: 4 SP

CELE LEKCJI

A. Cele ogólne – kształcenie umiejętności:
• logicznego argumentowania,
• matematyzowania, tj. schematyzowania i idealizowania rzeczywistości z użyciem pojęć i języka matematyki,
• aktywna i twórcza postawa wobec problemów teoretycznych.

B. Cele specyficzne – kształcenie umiejętności:
• klasyfikowania, definiowania i posługiwania się definicją,
• stosowania podstawowych technik heurystycznych przy rozwiązywaniu zadań, sprawne i skuteczne ich stosowanie do zadań typowych.

C. Cele szczegółowe:

Uczeń zna:
• pojęcie kąta,
• elementy budowy kąta,
• rodzaje kątów: prosty, ostry, rozwarty, półpełny.
Uczeń umie:
• rozróżniać kąty ostre, proste, rozwarte i półpełne,
• kreślić poszczególne rodzaje kątów,
• wskazać, który z dwóch kątów ma większą miarę,
• odtwarzać brakujące części kątów,
• stosować nabyte umiejętności w praktyce.
METODY:
← pogadanka,
← doświadczenie,
← ćwiczenia praktyczne.

FORMY: Praca z całą klasą, praca indywidualna.

ŚRODKI:

• modele kątów wykonane z kolorowych tekturek (ostre, proste i rozwarte),
• kolorowa kreda,
• magnesy do mocowania modeli kątów,
• ekierka i linijka do tablicy,
• podręcznik Matematyka z plusem GWO.

PRZEBIEG LEKCJI:

I. Część wstępna:

- czynności organizacyjne,
- sprawdzenie pracy domowej,
- podanie tematu, zapoznanie uczniów z celami lekcji.

II. Część właściwa:

A. Wprowadzenie pojęcia kąta jako obszaru zawartego między dwiema półprostymi o wspólnym początku, wraz z tymi półprostymi. Zaprezentowanie modeli kąta z tektury.

B. Omówienie oznaczeń kąta (kąt oznaczamy trzema dużymi literami, np. EWA, gdzie półproste WA i WE to ramiona, a punkt W - wierzchołek kąta. Środkowa litera w nazwie kąta zawsze oznacza jego wierzchołek) oraz elementów kąta (wierzchołek, ramiona, wnętrze).

C. Intuicyjne rozumienie miary kąta – położenie na ramionach narysowanego kąta dwóch kredek i ich rozchylanie tworząc inne kąty o tym samym wierzchołku.

D. Porównywanie kątów – rozdanie uczniom kątów z tektury i wspólne ich porównywanie. (uczniowie kolejno podchodzą do tablicy i ustawiają kąty w kolejności od najmniejszego do największego).

E. Prezentacja kątów równych (na modelach z tektury).

F. Wprowadzenie nazw poszczególnych rodzajów kątów z wykorzystaniem modeli kątów (kąt półpełny porównać z kątami rozwartymi). Sporządzenie rysunków poznanych rodzajów kątów na tablicy i w zeszycie.

G. Rozwiązywanie zadań:
• Podręcznik ćwiczenie D str.89 i zadanie 1 str. 89 (ustnie) - ćwiczenie umiejętności rozróżniania poszczególnych rodzajów kątów,
• Zeszyt ćwiczeń str.17 zadanie 3 (praca indywidualna) – rozpoznawanie i oznaczanie kątów ostrych, prostych i rozwartych, zadanie 4 - ćwiczenie umiejętności odtworzenia brakującej części kąta, zadanie 5 – porównywanie kątów.

III. Część podsumowująca:

- Podsumowanie.
Jakie elementy można wskazać w kącie?
Jakie kąty poznaliście?
- Praca domowa.
Zeszyt ćwiczeń str.16,
Podręcznik zadanie 2 str. 89,
zadania dla chętnych - Podręcznik zadanie 3,4 i superzagadka str. 89.