Dodaj publikację
Autor
Edyta Bąk
Data publikacji
2012-08-06
Średnia ocena
4,00
Pobrań
211

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki. TEMAT: Szacowanie wielkości w odpowiedzi na pytania Fermiego z wykorzystaniem notacji wykładniczej. KLASA: 2G.
 Pobierz (doc, 115,0 KB)

Podgląd treści

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI

TEMAT: Szacowanie wielkości w odpowiedzi na pytania Fermiego z wykorzystaniem notacji wykładniczej.

KLASA: 2G

CELE LEKCJI

A. Cele ogólne – kształcenie umiejętności:
• uczenia się z wykorzystaniem różnych źródeł informacji,
• logicznego argumentowania,
• matematyzowania, tj. schematyzowania i idealizowania rzeczywistości z użyciem pojęć i języka matematyki,
• czytania tekstu ze zrozumieniem,
• ścisłego wykonywania poleceń, pracy według instrukcji.
B. Cele specyficzne – kształcenie umiejętności:
• posługiwania się definicją,
• stosowania podstawowych technik heurystycznych przy rozwiązywaniu zadań.

C. Cele szczegółowe (operacyjne) - uczeń:
• posługuje się zapisem wykładniczym,
• zamienia jednostki długości, masy, powierzchni, objętości,
• oblicza posługując się notacją wykładniczą,
• rozwiązuje zadania tekstowe zawierające duże liczby.

METODY: Problemowo-ćwiczeniowa (rozwiązywanie zadań problemowych).

FORMY: Praca indywidualna oraz praca w grupach.

ŚRODKI:

• Kartki z testem dla każdego ucznia,
• Koperty z instrukcją, zadaniem i informacjami związanymi z pytaniem.
• Podręcznik dla gimnazjum „Matematyka 2”, M. Dobrowolska (str. 31–33).

| | | |
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |Uwagi |
| | | |
|Część wstępna: | | |
|Podanie celu lekcji. | | |
|„Wczoraj mówiliśmy o tzw. notacji wykładniczej. Dzisiaj poćwiczymy | | |
|posługiwanie się nią, rozwiązując zadania tekstowe, w których | | |
|występują duże liczby. Poza tym, celem naszej | | |
|dzisiejszej lekcji będzie kształcenie umiejętności czytania ze | | |
|zrozumieniem i pracy według instrukcji.” | | |
|Ćwiczenie sprawdzające umiejętność wykonywania poleceń. | | |
|Rozdaję każdemu uczniowi po teście (patrz załącznik). | | |
|Refleksja: „Dlaczego nie wszystkim udało się wykonać to ćwiczenie | | |
|prawidłowo?” | | |
|Podanie tematu lekcji. | | |
|„Na dole strony z testem macie podany dzisiejszy temat lekcji. Proszę| | |
|go przepisać do zeszytów.” | | |
| | | |
|Zapoznanie z tematem. |Uczniowie rozwiązują test samodzielnie na rozdanych |Czas na wykonanie testu to 3 |
|„Powtórzmy, co to znaczy notacja wykładnicza?” |kartkach. |minuty. |
|Podanie informacji o postaci Fermiego. | | |
|FERMI Enrico, 1901 - 54 fizyk włoski, od 1938 w USA, prof. Uniw. w | | |
|Rzymie, N.Y., Chicago, jeden z twórców podstaw energetyki jądrowej, | | |
|twórca pierwszego reaktora atomowego i współtwórca pierwszej | | |
|amerykańskiej bomby atomowej (program Manhattan), laureat nagrody | | |
|Nobla. Na jego cześć- FERMI - jednostka długości stosowana w fizyce | | |
|jądrowej: 1fm=10-15m. | | |
|„Fermi bardzo lubił rozwiązywać problemy, w których trzeba było | | |
|szacować różne dziwne wielkości (np. Czy Chińczycy mogą nakryć Polskę| | |
|czapkami? Ile kilogramów soli zjadamy w ciągu swojego życia? Ile ważą|Odpowiada wybrany uczeń bądź ochotnik. | |
|razem | | |
|wszystkie mrówki na świecie?). |Wybrany uczeń odczytuje tekst na głos. | |
|Takie pytania nazywane są pytaniami Fermiego (nawet jeśli to nie | | |
|Fermi jest ich autorem). Aby znaleźć na nie odpowiedzi, czasem musimy| | |
|potrzebne dane oszacować, przyjmując rozsądne założenia. Często | | |
|jednak wystarczy odszukać odpowiednie dane i wykonać obliczenia.” | | |
| | | |
|Część właściwa: | | |
| | | |
|Praca w grupach. | |Czas trwania pracy: do 20 |
|Uczniowie otrzymują koperty z zadaniem oraz instrukcję do pracy |Uczniowie pracują ...