Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Małgorzata Dąbrowska, Dorota Grabowska
„OSWOIĆ NIEŚMIAŁOŚĆ”
PROGRAM SOCJOTERAPEUTYCZNY DLA MŁODZIEŻY
Wstęp
Obecnie istnieje silne przesłanie, że każdy musi sam wykreować i odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. Ważna jest otwartość, pewność siebie, umiejętność nawiązywania kontaktów i radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Coraz częściej musimy podejmować działania w warunkach społecznej ekspozycji i oceny. Nie wszyscy jednak potrafią sprostać tym wymaganiom i oczekiwaniom. Często towarzyszy nam wówczas uczucie niepewności, nieufności, lęku, skrępowania wobec innych ludzi. Pojawiają się myśli: nie umiem, nie potrafię, nie uda mi się. W konsekwencji często rezygnujemy z działania, wycofujemy się i zaczynamy spostrzegać sytuacje społeczne jako trudne i unikamy ich.
Jakże często słyszymy „Inteligentny, pracowity, solidny. Mógłby zajść daleko, gdyby nie był taki nieśmiały. Ładna, wcale nie głupia, ale nikt jej nie zauważa, nie liczy się. To dlatego, że jest taka nieśmiała.”
Zdaniem Zimbardo „nieśmiałość utrudnia poznawanie nowych ludzi, zawieranie przyjaźni, czy radość z potencjalnie pozytywnych przeżyć. Przeszkadza w publicznej obronie własnych praw i wyrażaniu swoich opinii i wartości. Nieśmiałość sprawia, że inni nie doceniają naszych mocnych stron. Nieśmiałość przyczynia się do zakłopotania i nadmiernego przejmowania się swoimi własnymi reakcjami. Utrudnia precyzyjne myślenie i skuteczne porozumiewanie się.”
Nieśmiałość bez wątpienia niesie ze sobą ryzyko bycia nieszczęśliwym, odsunięcia się od innych, odizolowania, problemów w szkole a w przyszłości w miejscu pracy, w miłości.
Zachowania określane jako nieśmiałość obserwujemy często. Z naszych obserwacji i doświadczeń wynika, iż młodzi ludzie w kontaktach interpersonalnych borykają się z wieloma problemami, których podłożem jest nieśmiałość.
Dla młodzieży nieśmiałość stanowi szczególną przeszkodę w funkcjonowaniu społecznym, utrudnia kontakty rówieśnicze, powoduje izolację od ludzi, działa hamująco na wykorzystanie potencjału intelektualnego w efekcie prowadząc do negatywnego obrazu własnej osoby. Powoduje, że młody człowiek wycofuje się z wielu sytuacji, które mogłyby go wzbogacić i dowartościować. Mało tego, chcąc sprostać stawianym przed nim wymaganiom, sięga często po używki typu nikotyna, alkohol czy narkotyki, które zamiast poprawiać nastrój, powodują uzależnienie i prowadzą w wielu przypadkach do tragedii.
Program został tak skonstruowany, aby podnieść samoocenę osób nieśmiałych, dać im poczucie sukcesu i akceptację ze strony innych. Naszym celem jest pomoc osobom nieśmiałym poszerzać własną strefę bezpieczeństwa, akceptować siebie oraz zdobyć podstawowe umiejętności społeczne niezbędne do poznawania i znajdowania wspólnego języka z innymi.
Program oddziaływań korekcyjnych
Cele, zadania i struktura programu
Przyjmując, że nieśmiałość utrudnia młodzieży kontakty społeczne, powoduje izolację od ludzi, działa hamująco na wykorzystanie potencjału intelektualnego, w efekcie prowadząc do negatywnego obrazu własnej osoby, opracowałyśmy scenariusze koncentrujące się na budowaniu poczucia własnej ...