Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
ADHD. Bibliografia piśmiennictwa za lata 1980-2011.
SPIS TREŚCI:
WSTĘP………………………………………………………………s.2
WYKAZ SKRÓTÓW……………………………………..…….s.3
PSYCHOLOGIA………………………………………………….s.4
TERAPIA…………………………………………………………..s.9
NAUCZANIE………………………………………………..…..s.11
WYCHOWANIE…………………………………………………s.13
SOCJOLOGIA……………………………………………………s.16
INDEKS TYTUŁÓW……………………………………..…….s.17
INDEKS AUTORSKI……………………………………………s.21
INDEKS CHRONOLOGICZNY………………………..…..s.23
WSTĘP
ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi to problem, z którym w ostatnich latach mamy do czynienia coraz częściej. Zaburzenie to dotyczy w większości dzieci i młodzieży, ale dotyka także osoby dorosłe. Radzenie sobie z objawami zespołu nadpobudliwości psychoruchowej nie jest sprawą prostą. Borykają się z tym nauczyciele, pedagodzy, a przede wszystkim rodzice.
Jest to bibliografia retrospektywna, pochodna. Rejestruje druki zwarte i artykuły z wydawnictw ciągłych dotyczące problemu zaburzeń nadpobudliwości psychoruchowej, potocznie zwanym ADHD wydane na terenie Polski w latach 1980 – 2011. Opisy przejęto z Przewodnika Bibliograficznego za lata 1973-2011 oraz z Bibliografii Zawartości Czasopism za lata 1996-2004 oraz 2005-2011. W bibliografii nie zarejestrowano dokumentów dźwiękowych i elektronicznych.
Układ zrębu głównego jest układem rzeczowym. Zawiera 110 pozycji. Podzielony został na następujące działy: psychologia, terapia, nauczanie, wychowanie, socjologia. W obrębie poszczególnych działów opisy zostały ułożone w kolejności alfabetycznej według nazwisk autorów. Opisy bibliograficzne zostały przygotowane w drugim stopniu szczegółowości zgodnie z normą opisu bibliograficznego książki PN/82-N-01152/01 i wydawnictwa ciągłego PN-N-01152-02:1997. Zrąb główny uzupełnia wstęp oraz następujące indeksy: autorski, tytułowy i chronologiczny.
Bibliografia ta jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych problemem ADHD i stykających się z nim na co dzień. Pomocną literaturę znajdą tu nauczyciele, rodzice, terapeuci , ale także osoby bezpośrednio borykające się z tym zaburzeniem. Nie jest to pierwsza bibliografia na ten temat, natomiast jest to zestawienie najbardziej aktualne (powstała wcześniej bibliografia rejestruje piśmiennictwo za lata 1999-2009).
W bibliografii przeważają teksty o tematyce psychologicznej oraz prace poświęcone wychowaniu. Najmniej pozycji pojawiło się w dziale - socjologia. Zainteresowanie problematyką ADHD zdecydowanie wzrosło po roku 2003, wtedy też ukazało się najwięcej publikacji na ten temat (rok 2005, 2006 i 2009).
WYKAZ SKRÓTÓW
ang. - angielskie
aut. – autor
cz. - część
dod. – dodatek
dodr. – dodrukowane
et. al. – i inni
fot. - fotografie
hiszp. –hiszpańskie
il. - ilustracje
kolor. – kolorowe
konsult. – konsultacja
nauk. - naukowa
niem . – niemiecki
okł. –okładka
oryg. –oryginał
podtyt. -podtytuł
popr. – poprawione
poz. – pozycja
przekł. - przekład
przeł. – przełożył
rec. – recenzja
red. – redaktor
ref. - referat
rys. - rysunki
spec. – specjalne
streszcz. - streszczenie
tabl. –tablice
tł. - tłumaczenie
tyt. - tytuł
wyd. – wydanie
zob. - zobacz
PSYCHOLOGIA
Hasło: Amen Daniel G.
Z ADHD można wygrać : jak pomóc ludziom cierpiącym z powodu ADHD i innych typów zespołu zaburzeń uwagi ...