Dodaj publikację
Autor
Elwira Suchocka
Data publikacji
2012-11-26
Średnia ocena
0,00
Pobrań
289

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji powtórzeniowej w klasie 5. Temat: Pola figur płaskich - powtórzenie wiadomości w klasie 5.
 Pobierz (doc, 232,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI POWTÓRZENIOWEJ W KLASIE V

Dział programowy: POLA FIGUR PŁASKICH
Temat: Pola figur płaskich - powtórzenie.
Czas: 45 min.
Prowadząca: Elwira Suchocka
Formy pracy:
- praca równym frontem
- praca jednolita w grupach.
Metoda pracy:
- problemowa – elementy dramy
- pogadanka oraz działanie praktyczne – ćwiczenia na zastosowanie teorii
- aktywizujące
Środki dydaktyczne:
- prezentacja multimedialna w programie Power Point
- modele figur płaskich – rozsypanka ze wzorami
- karty pracy
- krzyżówka

CELE:
- Utrwalenie własności i pojęć dotyczących figur płaskich
- Stosowanie wzorów i obliczanie pól figur płaskich
- Wdrażanie do posługiwania się terminologią matematyczną
- Wdrażanie do pracy w zespole

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I . Faza wstępna
1. Czynności administracyjne – podział na grupy

II. Faza realizacji
1. Utrwalenie wiadomości dotyczących własności figur płaskich – elementy dramy (zał.1). Osoby biorące udział w dramie przedstawiają określoną figurę geometryczną. Zadaniem uczniów jest wywnioskowanie na podstawie danych własności o jakiej figurze mowa i podanie jej nazwy.
2. Przypomnienie wzorów na obliczanie pól i obwodów figur płaskich (prezentacja w Programie Power Point).
3. Rozsypanaka – losowo wybrany uczeń przyporządkowuje do modelu figury jej nazwę oraz odpowiadający wzór na obliczenie pola
4. Omówienie zasad pracy w grupie:
- uczniowie współpracują i pomagają sobie w ramach grupy
- wszyscy są za wszystkich odpowiedzialni, ale nikt za nikogo nie pracuje
- uczniowie o wyższych kompetencjach pomagają kolegom, nie wyręczając ich w pracy
- lider grupy zgłasza rozwiązanie zadania, a także prosi nauczyciela o wskazówkę, gdy zaistnieją trudności

Praca w grupach:
-rozdanie uczniom kart z zadaniami (zał.3)
-uczniowie w grupach planują działanie, uwzględniając własne predyspozycje
- po rozwiązaniu zadania każda grupa oddaje kartkę z zadaniem do sprawdzenia przez
nauczyciela. Uczniowie rozwiązują następne zadanie (krzyżówka – zał. 4) a nauczyciel dokonuje oceny, przyznając odpowiednią ilość punktów.

III. Faza końcowa
1. Podsumowanie wyników pracy grup, nagrodzenie najlepszych – ocena.
2. Sprawdzenie czy założony cel został osiągnięty poprzez wyrywkowe odpytywanie uczniów: rozwiązywanie prostych zadań (rachunek pamięciowy).
3. Zadanie pracy domowej.
Zadanie l.
Jedno opakowanie płynu do czyszczenia dywanów wystarcza na 2 m2 powierzchni. Ile takich
opakowań należy kupić, aby wyczyścić dywan o wymiarach 2 mi 3 m?

Zadanie 2.
Dwie działki o takim samym polu należy ogrodzić parkanem. Jedna działka ma kształt kwadratu o
boku 60 m, a druga prostokąta, którego jeden bok wynosi 80 m. Ile m parkanu potrzeba na
ogrodzenie każdej działki?

Załącznik nr 1

Ważne figury
Występują : R – razem figury geometryczne, K- koło, U – uczniowie, Kw – kwadrat,
P – prostokąt, T- trójkąt

R: Jesteśmy jedną wielką rodziną. Mamy wiele kątów, wiele boków i wiele wierzchołków. Już wiesz , że nazwiesz nas wielokąty ...