Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
KONSPEKT LEKCJI W KLASIE V
Temat: Działania na ułamkach zwykłych i dziesiętnych
CELE:
- utrwalenie wiadomości dotyczących działań na ułamkach zwykłych i dziesiętnych
- sprawdzenie poziomu umiejętności w zakresie wykonywania poznanych działań na ułamkach
- aktywizowanie uczniów poprzez zastosowanie gry dydaktycznej – „Kółko i krzyżyk”
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie
METODY:
- aktywizująca – gra „kółko i krzyżyk”
FORMY:
- praca w grupach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- zestawy zadań jednakowe dla każdej grupy
- plansza do gry (załącznik 1)
- regulamin gry
- plansza do zapisywania punktacji
REGULAMIN GRY „Kółko i krzyżyk”
1. Każda grupa otrzymuje zestaw 9 zadań.
2. Grupy na zmianę losowo wybierają numery zadań do rozwiązania, które ukryte są na kwadratowej planszy i na odkrytym numerze rysują krzyżyk bądź kółko. Za każde trzy zadania zakreślone w linii poziomej, lub pionowej, lub po skosie grupa otrzymuje jeden punkt.
3. Za każde prawidłowo wykonane polecenie grupa uzyskuje jeden punkt.
4. Każda z grup wykonuje polecenie znajdujące się pod odkrytym numerem.
5. Jako pierwsza odpowiada grupa, której przedstawiciel odkrył numer polecenia.
6. Jeśli odpowiedź jest błędna lub niepełna - grupa przeciwna przejmuje możliwość uzyskania punktu.
7. Odpowiedzi udziela na każde z zadań inny, wybrany przez grupę uczeń.
8. Wygrywa grupa, która uzyska więcej punktów.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Sprawdzenie obecności.
2. Przedstawienie celów i formy zajęć.
3. Podanie tematu lekcji.
4. Przedstawienie celów lekcji
5. Podział na grupy.
6. Rozdanie zestawów zdań i regulaminu gry każdemu uczniowi.
7. Gra „Kółko i krzyżyk”
8. Podsumowanie lekcji – omówienie rozwiązywanych zadań ze szczególnym uwzględnieniem tych, z którymi uczniowie mieli trudności.
9. Podanie i omówienie zadania domowego.
ZESTAW ZADAŃ I:
1. Krzyś kupił 2 zeszyty po 1,45 zł, 1 długopis za 1,40 zł, 3 bułki po 29 gr., [pic] kg wafelków po 7,50 zł, 3 i pół kilograma ziemniaków po 45 gr. za 1 kg. Ile pieniędzy wydał Krzyś na zakupy?
2. Oblicz: [pic]
3. Podkreśl najmniejszą wartość:
A). 4 *0,7 B). 0,4 * 0,7 C). 0,04 * 7 D). 0,4 * 0,007
4. Zamień ułamek zwykły na dziesiętny: [pic]=
5. Jeśli od 5 odejmiesz 2[pic] to otrzymasz:
A). 3[pic] B). 2[pic] C). 2[pic] D). 7[pic]
6. Dokończ równanie: [pic]
7. Oblicz: [pic]
8. Różnicę liczb 3,12 i 0,125 zwiększ 15 razy.
9. Iloraz liczb 0,16 i 0,05 podziel przez [pic]
ZESTAW ZADAŃ II:
1. Uzupełnij zapis: ______< 2,139 < _____
2. Zapisz w postaci ułamka zwykłego nieskracalnego: 0,125 = 1,18 ...