Dodaj publikację
Autor
Justyna Szymańska
Data publikacji
2013-01-21
Średnia ocena
0,00
Pobrań
5

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Lekcja historii inaczej. Dulag 121. Obóz przejściowy w Pruszkowie.
 Pobierz (doc, 43,0 KB)

Podgląd treści


Scenariusz lekcji historii: Epilog Powstania Warszawskiego,
Pruszków – obóz przejściowy Dulag 121
6 VIII – 10 X 1944 (forma teatralna).
Czas trwania lekcji: ok. 35 minut.
Scenografia: stacja kolejowa- zegar, peron, tablica z nazwą miejscowości, tory.
Występujący: V aktorów, II narratorów.
1. Piosenka A.M. Jopek „Sypka Warszawa” (pierwsza zwrotka).
2. Dźwięk spadającej bomby i wybuch.
3. Film na projektorze:
- przemówienie prezydenta S. Starzyńskiego lub
- obraz bombardowanej Warszawy lub
- fragment powstania warszawskiego
4. Dźwięk nadjeżdżającego pociągu (wchodzą postaci, siadają na ławeczkach, stają na peronie).
5. Aktor I, wspomnienie Stanisławy Olszewskiej (walizka, płaszcz, z zadumą, siedząc na ławce).
„Byłam jedną z pierwszych warszawianek, które przeszły przez obóz przejściowy w Pruszkowie. Było to, o ile pamiętam, 9 sierpnia. Byłam zmaltretowana, tak jak wszyscy, miałam już poza sobą własną śmierć, stojąc przez 12 godzin na egzekucji. Patrzyłam obojętnie przed siebie. Uderzał mnie tylko widok rozpaczy, jaka malowała się na zapłakanych twarzach mieszkańców Pruszkowa, wyglądających wszędzie z zamkniętych okien. Tu, w Pruszkowie, zjadłam po kilku dniach po raz pierwszy. Przy wejściu na bocznicę kolejową, gdzie nas ociągających się wyganiano pejczem, mieszkanki Pruszkowa podawały nam krople nasercowe i inne leki.
Pomimo, że upłynęło już tyle lat, myślami do tamtych dni często wracam. Analizując tamte dni i te, które przyszły później, ze smutkiem muszę stwierdzić, że ja osobiście zetknęłam się tylko raz ze współczuciem i zrozumienie społeczeństwa – właśnie tu, w Pruszkowie.”
6. Narrator I:
Pierwszego sierpnia 1944 roku, po pięcioletniej okupacji, w Warszawie rozpoczęło się powstanie zbrojne. Skierowano je przeciwko hitlerowskim Niemcom. Polacy chcieli niepodległości i suwerenności, mieli dość upokorzeń, bezsilności, nędzy. Przygotowane przez Armię Krajową i rząd polski na emigracji, było manifestacją odwagi i determinacji.
6 sierpnia 1944 roku Niemcy na terenach opustoszałych warsztatów kolejowych w Pruszkowie zorganizowali największy obóz przejściowy – Durchgangslager, czyli „Dulag 121”, przeznaczony dla warszawiaków i powstańców. Był to olbrzymi 50-hektarowy teren z dziewięcioma dużymi halami, w których naprawiano wagony. Każda z hal była odizolowana zasiekami z drutu kolczastego i nadzorowana przez posterunki niemieckie. Od 6 sierpnia do 10 października 1944 roku, tutaj w Pruszkowie, Niemcy dokonywali selekcji ludności stolicy.
7. Zdjęcia z obozu przejściowego, w tle dowolna piosenka powstańcza.
8. Narrator II:
Wypędzeni, którzy dotarli do „Dulagu” na parę godzin lub na parę dni, czekali z lękiem na niemiecki werdykt. Tu wiele się ważyło. Mogli zostać zabici, zwłaszcza mężczyźni podejrzani o udział w powstaniu, mogli zostać wysłani do obozu koncentracyjnego (w Auschwitz – Birkenau, Mauthausen, Stutthofie, Dachau i innych) albo trafić do obozów pracy ...