Dodaj publikację
Autor
Maria Sidor
Data publikacji
2013-01-28
Średnia ocena
0,00
Pobrań
145

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki w klasie IV.
 Pobierz (pdf, 228,6 KB)

Podgląd treści

Konspekt lekcji

Imię i nazwisko nauczyciela: ………………………

Przedmiot: matematyka klasa: IV

Data: 16. 01. 2013 r. Czas realizacji: 45 minut

Temat lekcji: Mierzenie odcinków.

Realizacja podstawy programowej:

2. Działania na liczbach naturalnych.

6) porównuje różnicowo i ilorazowo liczby naturalne;

7. Proste i odcinki.

4) mierzy długość odcinka z dokładnością do 1 milimetra;

Cele podstawowe:

Uczeń:

 używa ze zrozumieniem jednostek długości

 rysuje odcinki o zadanej długości za pomocą linijki

 porównuje długości odcinków

 rozwiązuje elementarne zadania tekstowe z wykorzystaniem porównywania

różnicowego

Cele ponadpodstawowe:

Uczeń:

 przyporządkowuje podane długości wskazanym obiektom, dobierając odpowiednio

jednostkę

 rozwiązuje nietypowe zadania

tekstowe z wykorzystaniem porównywania

różnicowego

 rozwiązuje nietypowe zadania

tekstowe z wykorzystaniem porównywania

ilorazowego

Metody nauczania:

 gra dydaktyczna

 pokaz z objaśnieniem

 ćwiczenia przedmiotowe

Środki dydaktyczne:

 podręcznik „Matematyka z kluczem”, wyd. Nowa Era

 zbiór zadań „Matematyka z kluczem”, wyd. Nowa Era

1

 zeszyt przedmiotowy

 przyrządy geometryczne

 centymetr krawiecki

Formy nauczania:

 praca w parach

 praca indywidualna z podręcznikiem i zeszytem przedmiotowym

Przebieg lekcji:

1. Część wstępna:

 sprawdzenie obecności i pracy domowej,
 podanie tematu lekcji
 przypomnienie jednostek, w jakich mierzymy długości, odległości.

2. Część główna:

Gra na dobry początek:

 uczniowie pracują w parach, jeden układa na ławce 2 długopisy lub ołówki.
Drugi mówi, jaka jego zdaniem jest odległość między ich czubkami. Następnie za
pomocą linijki lub centymetra sprawdzamy, o ile centymetrów drugi gracz się
pomylił.

 uczniowie pracują w parach, jeden podaje odległość z przedziału 1 – 50 cm.

Drugi gracz ma ułożyć ołówki, aby ich końce znalazły się w danej odległości.

Pokaz z objaśnieniem:

 Wymiary niedużych przedmiotów najłatwiej podawać w centymetrach albo

centymetrach i milimetrach. Do mierzenia długości służą linijka.

 Nauczyciel pokazuje poprawny sposób mierzenia

i zapisywania długości
odcinków. Prezentuje, jak wykorzystać cyrkiel do porównywania długości
i rysowania odcinków o takich samych długościach.

Ćwiczenia:

1. Proszę narysować kilka różnie położonych odcinków o podobnej długości. Za
pomocą cyrkla porównać ich długości i ponumerować od najkrótszego do
najdłuższego.

2. (zad. 3 str. 14 podr.) Wśród narysowanych odcinków znajdź:
a) najdłuższy
b) najkrótszy
c) dwa odcinki jednakowej długości
d) dwa odcinki prostopadłe
e) dwa odcinki równoległe.

2

W dalszej części lekcji uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania z podręcznika str.
14 – 15, oraz zbioru zadań str. 67. Uczniowie pracują we własnym tempie.
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, w miarę potrzeby udziela wskazówek.

Zadanie 1. (1/14 podr.) Za pomocą linijki narysuj odcinek o podanej długości.
a) GH = 8 cm
b) IJ = 5 cm
c) TO = 6 cm 5 mm

d) PR = 2 cm 8 mm
e) MA = 3 cm ...