Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
HOSPITACJA DIAGNOZUJĄCA NA LEKCJI MATEMATYKI
w Gimnazjum nr 13 w Sosnowcu w klasie III d
w roku szk. 2012/2013
Od hospitacji diagnozującej nie da się uciec. Zgodnie z ustawą i podstawą programową szkoła ponosi odpowiedzialność za rozwój ucznia. Przedmiotem hospitacji winno więc być diagnozowanie jego umiejętności, obserwacja wiedzy i postaw. Nauczyciel hospitowany ma zatem pełnić rolę osoby wspierającej rozwój dziecka, realizującej przyjęte przez szkołę zadania dydaktyczne i wychowawcze.
Warto pamiętać o etapach hospitacji:
Rozmowa przedhospitacyjna:
- ustalenie terminu hospitacji,
- przedstawienie konspektu lekcji z uwzględnieniem celu głównego i celów operacyjnych
Obserwacja lekcji, zadań hospitacyjnych- uczniowie prezentują, czego się nauczyli.
Rozmowa pohospitacyjna:
omówienie osiągniętych wyników przez uczniów
przedstawienie mocnych i słabych stron lekcji
wnioski do dalszej pracy
Trudno jest ocenić wszystkie umiejętności ucznia po jednej lekcji, dlatego przedmiotem obserwacji powinna być jedna lub dwie sprawności ucznia . Ponieważ diagnozie ma podlegać każdy uczeń w tym samym czasie, na końcu lekcji należy jego pracę ocenić. Aby ocena końcowa była rzetelna i obiektywna, warto uczniów podzielić na grupy, tak jak na sprawdzianie. Dla lepszej organizacji czasu na lekcji wprowadziłam również karty pracy, na których uczniowie zapisywali swoje rozwiązania. Po każdym zadaniu prezentowałam na rzutniku rozwiązania obu grup. Uczniowie wymieniali się kartami pracy i oceniali według ustalonego kryterium.
Oto scenariusz hospitacji diagnozującej lekcji matematyki w klasie III gimnazjum. Temat dotyczy repetytorium, więc można go zrealizować w klasach młodszych.
Konspekt hospitacji diagnozującej
Klasa: III d
Termin: 11 grudnia 2012 r.
Przedmiot: matematyka
Nauczyciel: mgr Barbara Kowalik
Temat lekcji: ZADANIA Z ZASTOSOWANIEM KOLEJNOŚCI DZIAŁAŃ
Cele lekcji:
Główne:
Uczeń:
Oblicza wartości nieskomplikowanych wyrażeń arytmetycznych zawierających liczby wymierne,
Stosuje obliczenia na liczbach wymiernych do rozwiązywania problemów w kontekście praktycznym.
Ogólne:
Kształtowanie umiejętności czytania tekstu ze zrozumieniem,
Kształtowanie rozwiązywania typowych zadań praktycznych z wykorzystaniem kolejności działań na liczbach wymiernych,
Kształcenie umiejętności logicznego myślenia.
Operacyjne:
Uczeń po lekcji potrafi:
Bezbłędnie stosować kolejność działań do obliczania wartości wyrażeń arytmetycznych,
Czytać ze zrozumieniem tekst zadania,
Zapisać treść zadania w postaci działania arytmetycznego,
Rozwiązać typowe zadania osadzone w kontekście praktycznym z uwzględnieniem kolejności działań
Metoda: pogadanka, ćwiczenia
Formy pracy: praca indywidualna
Środki dydaktyczne: komputer, rzutnik, karty pracy, kartki z zadaniami.
Przebieg lekcji:
Sprawdzenie listy obecności.
Sprawdzenie pracy domowej .
Przypomnienie kolejności działań.
Zapisanie tematu lekcji i określenie jej celu.
Rozwiązywanie zadań.
Podsumowanie.
Ad.2
Zad.39/96 („Matematyka wokół nas”)
Lądy na Ziemi zajmują około 1,5*108 km2. Powierzchnia mórz i oceanów na Ziemi wynosi 360 000 000 km2. Jaką część powierzchni mórz i oceanów ...