Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI Z MATEMATYKI w kl. III G
Temat zajęć: ZASTOSOWANIE WIADOMOŚCI O GRANIASTOSŁUPACH I OSTROSŁUPACH W SYTUACJACH PRAKTYCZNYCH.
CEL OGÓLNY ZAJĘĆ: Zastosowanie wiadomości o graniastosłupach i ostrosłupach w sytuacjach praktycznych.
CELE OPERACYJNE:
Wiadomości
Zapamiętanie
Uczeń zna:
pojęcia: graniastosłupa (ostrosłupa), prostopadłościanu, graniastosłupa prostego, prawidłowego, zna budowę graniastosłupa, pojęcie siatki graniastosłupa, pola powierzchni, itp.,
wzory na obliczanie pola powierzchni, objętości,
zna jednostki objętości, pola
B. Rozumienie
Uczeń:
rozumie zasady zamiany jednostek,
rozumiem pojęcie objętości figury,
rozumie sposób obliczania pola powierzchni jako pola siatki
rozumie zasadę kreślenia siatki, itp.
Umiejętności
C. Zastosowanie poznanych wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
obliczyć pole powierzchni całkowitej,
obliczyć objętość,
przeanalizować tekst i zapisać treść w postaci równania,
przedstawić pełne rozwiązanie zadania tekstowego,
D. Zastosowanie poznanych wiadomości w sytuacjach nietypowych
Uczeń potrafi:
rozwiązać zadanie o podwyższonym stopniu trudności związane z obliczeniem przekątnej dowolnej ściany i przekątnej graniastosłupa (ostrosłupa),
CELE WYCHOWAWCZE:
Kształtowanie:
odpowiedzialności za własną pracę,
systematyczności,
umiejętności współpracy w grupie, umiejętność skutecznego porozumiewania się, prezentacji własnego punktu widzenia
uczciwości w stosunku do kolegów.
SPOSÓB UZYSKANIA INFORMACJI ZWROTNEJ od uczniów po zakończonych zajęciach:
praca klasowa.
METODY PRACY: praca grupowa, ćwiczenia praktyczne, prezentacja multimedialna.
FORMY PRACY: indywidualna, grupowa.
ŚRODKI
DYDAKTYCZNE: siatki, modele graniastosłupów, karty pracy, program komputerowy.
KLASA: III G
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Sprawdzenie listy obecności
Podział klasy na 4 grupy. Uczniowie wchodząc do klasy szukają swojego miejsca przy jednym z czterech stanowisk. Przypomnienie zasad pracy w grupach. Prezentacja liderów, sekretarzy.
Przedstawienie zadań asystenta nauczyciela.
Uczniowie demonstrują modele brył wykonane w domu.
Przypomnienie wiadomości na temat graniastosłupów i ostrosłupów-wykonywanie zadań praktycznych w zespołach.
Grupy otrzymują karty z 4 dwoma zadaniami. Zadania wykonują na kartach. Dzielą się uwagami. Chodzi o to aby cała grupa rozumiała i potrafiła rozwiązać zadanie. Na wykonanie tego zadania uczniowie mają około 20 minut. Wygrywa ta grupa, która pierwsza odczyta zaszyfrowane hasło. Po rozwiązaniu zadań przez wszystkie grupy następuje prezentacja wyników na tablicy. Zał.1
Następnie nauczyciel pokazuje uczniom prezentację multimedialna, na temat zastosowania matematyki w sytuacjach praktycznych w czasach starożytnych pt. „Piramida Cheopsa”
Utrwalenie wiadomości oraz zadanie pracy domowej
Załącznik 1
ROZWIĄŻCIE ZADANIA i zaznaczcie poprawne odpowiedzi.
Z wyrazów, które znajdują się przy poprawnej odpowiedzi ułóżcie hasło.
Macie na to max 20 min.
GRUPA KTÓRA PIERWSZA PODA POPRAWNE HASŁO WYGRYWA.
Zadanie 1.
Basen, który Adrian wykopał obok domu, ma wymiary dna 3,6 m x 10 m i
wysokość 1,5 m. Adrian napełnia go wodą przepływającą przez kran z szybkością
5 dm3 na sekundę. Do ...