Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji
Data: 24.09.2013
Student: Judyta Majewska
Klasa: 1 a
Temat: Hellada kraj i ludność
I Założenia metodyczne
1.Cele lekcji
POZIOM I- Wiadomości
Kategoria A- uczeń zna, wie, pamięta:
Daty:
– Postaci: Homer, Herodot
– Pojęcia: polis, agora, akropol, falanga, hoplita, kolonizacja, Hellada, Hellenowie
– Nazwy geograficzne/ miasta: morze Jońskie, Kreteńskie, Egejskie, Półwysep Peloponeski, Kreta, Myken
- Fakty:
- położenie Grecji,
- wpływ warunków naturalnych na życie Hellenów,
- kolonizacja grecka,
- najważniejsze polis,
- początki cywilizacji – kultura minojska i mykeńska.
Kategoria B- uczeń rozumie:
– warunki geograficzne związane z rozwojem polis
– rozumie stosunki pomiędzy polis
– przyczyny kolonizacji
– charakter państ-miast greckich
POZIOM II- Umiejętności
Kategoria C- stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych
Uczeń potrafi:
- wyjaśnić w/w pojęcia
- dopasować daty do wydarzeń
- wskazać na mapie w/w miasta/ nazwy geograficzne
- wymienić cechy geograficzne osadnictwa greckiego
- wymienić czym sie zajmowali Grecy
Kategoria D- stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych
Uczeń potrafi:
- opisać system społeczny miast Greckich
– wyjaśnić dlaczego grecy nie stworzyli jednego państwa
POZIOM III- Kształcone postawy i przekonania:
– uczeń potrafi ocenić czy warunki naturalne były bardziej sprzyjające do rozwoju w Mezopotamii, Egipcie czy Grecji
2. Metody
- praca z mapą
– pogadanka
3. Środki dydaktyczne
– Mapa: Czasy helleńskie
– Teksty źródłowe: Iliada, Homer, Mieszkańcy Thery zakładają kolonię Kyrenę.[w:] Dzieje., Herodot
– Podręcznik: L. Mrozewicz, R. Śniegocki Historia. Dzieje starożytne. Podręcznik dla I klasy liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Kształcenie w zakresie podstawowym i rozszerzonym
4.Formy
– zbiorowa
– w grupach
II Tok Lekcji
|Ogniwa |Czas |Czynności nauczyciela |Czynności uczniów |
|1. Czynności organizacyjne|2 min. |-wejście do klasy |- wchodzą do klasy |
| | |- przywitanie się z klasą: „Dzień dobry” |- witają się |
|2. Rekapitulacja wtórna | |Jakie były największe dokonania cywilizacji Wschodu? |odpowiadają |
|3. Nawiązanie |2 min. |Na dzisiejszej lekcji poznacie nową cywilizacjie która | |
| | |przyczyniła się do postępu w Europie, a mianowicie cywilizacje| |
| | |grecką. |- słuchają |
|4. Wprowadzenie nowego |32 min. |- Nauczyciel opowiada o pierwszych założycielach kultury |- słuchają |
|materiału | |Greckiej - Mykenach | |
| | |Otwórzcie podręczniki na stronie 84. Odpowiedzcie na pytanie | |
| | |gdzie się znajdowała cywilizacja o której będziemy dzisiaj |odpowiadają, pokazują na mapie |
| | |mówić. | |
| | | | |
| | |Podzielcie się na 2 grupy. Każda z was dostanie tekst do |- słuchają, pracują z tekstem w |
| | |opracowania i pytania do niego. Po zakończeniu pracy proszę o |grupach, przedstawiają i |
| | |przedstawienie tego co uda wam się wynotować. Pierwszy tekst |zapisują |
| | |to fragment Iliady Homera. Odpowiedzcie na pytania: Czym | |
| | |zajmowali się Grecy? Jakie zwierzęta i rośliny uprawiali? | |
| | |Jakie uwarunkowania naturalne pomagały im w rolnictwie? Co | |
| | |oznaczała szeroka linia brzegowa? | |
| | | | |
| | |Kolejna grupa opracuje fragment dzieła Heroda o tytule | |
| | |Mieszkańcy ...