Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji historii w klasie I gimnazjum
Temat: Dziedzictwo Rzymu.
Cel główny: Przedstawienie dorobku cywilizacyjnego mieszkańców starożytnego Rzymu i wskazanie na jego ponadczasowość.
Cele lekcji w ujęciu operacyjnym:
Po zakończonych zajęciach uczeń:
pamięta:
- pojęcia: mecenat, termy, akwedukty, panteon, drogi rzymskie, Circus Maximus, amfiteatr – Koloseum, kolumna, łuk tryumfalny, stoicyzm, prawo, „Eneida”
- postaci: Cyceron, Wergiliusz, Liwiusz, Tacyt, Horacy, Owidiusz, Seneka, Marek Aureliusz
rozumie:
- wyżej wymienione pojęcia,
- wpływ kultury greckiej na Rzym
- znaczenie osiągnięć Rzymian dla współczesnego świata,
- że kultura grecko - rzymska i chrześcijaństwo stanowią filary kultury europejskiej
potrafi:
- wymienić osiągnięcia cywilizacyjne Rzymian,
- prawidłowo operować pojęciami poznanymi w trakcie lekcji,
- wskazać związek miedzy budową dróg i mostów a potrzebami ówczesnego państwa rzymskiego
- dostrzec obecność osiągnięć rzymskich we współczesnym świecie
- analizować różne informacje historyczne i wyciągać wnioski.
Kształcenie umiejętności:
- współpracy w grupie,
- samodzielnego wyciągania wniosków,
- prezentowania zdobytej wiedzy i umiejętności na forum klasy,
- właściwego operowania nowo poznanymi pojęciami,
- posługiwania się mapą,
- posługiwania się ilustracjami i innymi materiałami zawierającymi informacje historyczne
Metody:
Oparte na słowie: praca z tekstem; rozmowa nauczająca
Oparte na oglądzie: praca z mapą i ilustracjami;
Formy pracy:
Praca w grupach
Środki dydaktyczne:
- podręcznik, zeszyt ucznia, atlasy, teksty źródłowe i z opracowań Wikipedia – encyklopedia internetowa, Przewodnik dla nauczyciela” Elżbieta Olczak, portrety Horacego, Owidiusza, Tacyta, Liwiusza – Wikipedia, „Atlas of the Roman World” – Tim Cornell, John Matthews
Czas: 45 minut
Tok lekcji.
|OGNIWA |TREŚCI MERYTORYCZNE |CZYNNOŚCI NAUCZYCIEL UCZEŃ |
|1.Czynności organizacyjne | |1. Powitanie uczniów. |
| | |2. Sprawdzenie obecności. |
|2. Rekapitulacja wtórna |Upadek Cesarstwa Rzymskiego |N: Formułuje pytania: |
| | |- Co spowodowało upadek Cesarstwa rzymskiego. |
| | |- Jakie wydarzenie kończy istnienie Cesarstwa |
| | |zachodniorzymskiego, w którym roku miało to miejsce i |
| | |proszę o zaznaczenie tej daty na osi czasu. |
|3. Ogniwo główne |a) Cele lekcji. |N: Wprowadza do lekcji: |
| | |Chociaż Cesarstwo rzymskie upadło jego dorobek |
| |b) Wprowadzenie do lekcji. |cywilizacyjny miał charakter ponadczasowy i nawet dzisiaj |
| | |odwołujemy się i korzystamy z niego w wielu dziedzinach |
| | |życia. Dzisiaj poznamy, czego dokonali Rzymianie i co |
| | |przetrwało do naszych czasów. |
| | |N: Zapoznaje uczniów z nowym tematem lekcji. Zapisanie |
| | |tematu. |
| |Dziedzictwo Rzymu. |N. Dzieli uczniów na 5 grup. |
| | |Wyobraźcie sobie, że jesteście grupą historyków – |
| |c) realizacja tematu |starożytników, którzy podczas naukowej konferencji próbują |
| | |pokazać, jak wiele współczesny świat zawdzięcza starożytnym|
| | |Rzymianom. |
| | |Każda grupa otrzyma ten sam zestaw materiałów, z którego |
| | |będzie musiała wybrać dotyczące ich zagadnienia i wykazać, |
| | |jakich ważnych rzeczy dokonali Rzymianie w następujących |
| |- Instrukcja pracy w grupach. |dziedzinach: Literatura, Prawo, Architektura, Rzeźba, |
| | |Filozofia. |
| | |Następnie rozdaje uczniom materiały i daje im 10-15 minut |
| | |na samodzielną ...