Dodaj publikację
Autor
Justyna Szymańska
Data publikacji
2013-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
26

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

2-godzinna lekcja poświęcona narodzinom islamu, podbojom arabskim oraz ich osiągnięciom.
 Pobierz (doc, 64,0 KB)

Podgląd treści


Konspekt lekcji

|Data:18 kwietnia 2013r. |Nauczyciel: |
| | |
| |Justyna Szymańska |
|Przedmiot: historia | |
|Klasa:I b | |
|Temat:Od Koranu do Ramadanu. |
|Cel ogólny:Kształtowanie postawy tolerancji religijnej. |
|Cele szczegółowe, czyli „nacobezu” z wyszczególnieniem umiejętności: |
|a |Uczeń podaje skojarzenia ze słowem Arab. |
|b |Uczeń zna i zaznacza na osi czasu daty: 622r., 630r.,632r.,711r. |
|c |Uczeń potrafi zlokalizować na mapie : Półwysep Arabski, Mekkę, Medynę oraz omówić na jej podstawie: warunki naturalne, warunki życia i zajęcia |
| |ludności arabskiej oraz wskazać oraz zaznaczyć kierunki i zasięg podbojów Arabów. |
|d |Uczeń zna podstawowe zasady i symbole islamu. |
|e |Uczeń opisuje meczet oraz kobiecy strój arabski(dżilbab). |
|f |Uczennice wczuwają się w rolę kobiety muzułmańskiej. |
|g |Uczeń wyciąga wnioski na podstawie źródła historycznego. |
|h |Uczeń potrafi prezentuje osiągnięcia arabskie w dziedzinie kultury i nauki. |
|i |Uczeń współpracuje z grupą. |
|j |Uczeń poprawnie posługuje się pojęciami i terminami historycznymi: islam, Allach, muzułmanin, hidżra, Koran, szariat, dżihad, meczet, świątynia|
| |Kaaba, minaret, kalif, arabeska, dżilbab. |
|k |Uczeń wymienić wspólne cechy islamu i chrześcijaństwem. |
|Metoda (wiodąca): |Forma pracy uczniów: |
|Problemowa, heureza, odgrywanie roli, praca z mapą historyczną, ze |zbiorowa, jednostkowa, grupowa, w parach |
|źródłem ikonograficznym oraz źródłem historycznym, audiowizualna. | |
|Środki dydaktyczne:prezentacja multimedialna, komputer, projektor multimedialny, karty pracy dla uczniów, film, Internet, mapa ścienna, tekst |
|źródłowy, kobiecy strój arabski, podręcznik Śladami przeszłości 1, rekwizyty, papierowa oś czasu, magnesy, Płyta Nauczyciela Śladami przeszłości, |
|karty ewaluacji lekcji |
|Tok lekcji: |
|I |Część wstępna (sprawy organizacyjne, sprawdzenie pracy domowej): |
|Poproszenie dziewcząt, aby usiadły same, w oddzielnym rzędzie (eksperyment). |
|Sprawdzenie listy obecności. |
|Sprawdzenie pracy domowej (samoocena pracy ucznia). |
|Przypomnienie poznanych dotychczas religii świata, pojęć: politeizm, monoteizm, prorok. |
|Uświadomienie uczniom celu lekcji. |
|Zapisanie tematu lekcji oraz podstawowych zagadnień. |
|II |Część główna (właściwa): |
|Podanie skojarzeń ze słowem Arab. Zwrócenie uwagi na stereotypowe myślenie. Kalambury. |
|Praca z mapą. Uczniowie określają położenie geograficzne Półwyspu Arabskiego, współczesne państwa znajdujące się na tym terenie oraz określają, jak |
|położenie geograficzne i warunki naturalne wpływają na zajęcia i życie ludzi. |
|Prezentacja multimedialna przeplatana elementami wykładu i pokazu: |
|działalność Mahometa (zaznaczenie na osi czasu 622r.-hidżry- ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny; początek ery muzułmańskiej, wyjaśnienie pojęcia |
|islam, muzułmanin, Koran- zapisanie w zeszycie), |
|pięć filarów islamu: wyznanie wiary; modlitwa (praca zbiorowa- na podstawie filmu wypisanie do zeszytu cech modlitwy muzułmańskiej oraz prezentacja |
|kobiecego stroju arabskiego- dżilbabu); jałmużna; post (ramadan);pielgrzymka(świątynia Kaaba). Symbole islamu. |
|Praca jednostkowa - uzupełnienie karty pracy (zaznaczenie elementów meczetu) na podstawie infografiki ze s.160 podręcznika. |
|Praca zbiorowa - analiza tekstu źródłowego ...