Dodaj publikację
Autor
Agnieszka Gromelska
Data publikacji
2013-04-29
Średnia ocena
0,00
Pobrań
365

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz turnieju zdrowotnego opracowany i przeprowadzony w świetlicy Szkoły Podstawowej wspólnie z koleżanką.
 Pobierz (doc, 494,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

Temat: ,,Moje zdrowie – mój skarb” - turniej wiedzy
o zdrowiu.

Cele główne:
- kształtowanie właściwych nawyków dbania o zdrowie,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy;

Cele: uczeń: - rozumie znaczenie aktywności ruchowej, higieny osobistej i czystości dla zachowania zdrowia,
- zna zasady zdrowego i prawidłowego odżywiania się,
- integruje się z innymi uczestnikami zajęć,
- zna zasady zdrowej rywalizacji,
- współdziała w grupie;

Metody: pogadanka, problemowa, praktycznego działania;

Formy: grupowa, zespołowa, indywidualna;
Pomoce dydaktyczne: ,,magiczny talerz” z próbkami do degustacji ( jajko na twardo, mandarynka,
cytryna, papryka, jabłko, chipsy, gotowany ziemniak, winogrono,
czekoladowy cukierek, itp.), łyżki, styropianowe jajka, pachołki, opaska na
oczy, 4 kopert z krzyżówkami, 4 kopert z hasłami (kalambury), nagrody,
dyplomy, certyfikaty, kosz z owocami, tablica do punktacji, markery, aparat
fotograficzny;

Dzieci podzielone na 4 grupy (4 osoby w grupie).
Po skończonej konkurencji każda drużyna otrzymuje odpowiednią ilość punktów:

I miejsce - 4 punkty.
II miejsce - 3 punkty.
III miejsce - 2 punkty.
IV miejsce - 1 punkt.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci - ,,Iskierka radości”.
Dzieci stoją w kole. Prowadząca przekazuje ,,iskierkę radości” (uścisk dłoni wraz z uśmiechem) wypowiadając słowa:
Iskierkę radości przesyłam w krąg
Niechaj powróci do moich rąk.

2. ,,Okrzyk i gest”.
Uczniowie w zespołach ustalają własny okrzyk i gest radości promujący ich szkołę, który będą mogły zaprezentować po każdej wygranej konkurencji.

3.,,Wiem, co jem?” – rozpoznawanie produktów żywnościowych po smaku.
Dzieci z zasłoniętymi oczami, kolejno losują z ,,magicznego talerza” próbkę produktu do degustacji, którą muszą rozpoznać po smaku i określić czy należy ona do zdrowej czy niezdrowej żywności.
Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskują 1 punkt.

4.,,Ruch to zdrowie” – zabawa ruchowa.
Dzieci ustawione w 4 rzędach.
Każde dziecko pokonuje wyznaczoną trasę trzymając łyżkę z jajkiem, po czym przekazuje ją następnej osobie z drużyny. Wygrywa ta drużyna, która pierwsza pokona trasę.

5.,,Kto pierwszy – ten lepszy” – krzyżówka.
Prowadzący rozdaje grupom koperty z krzyżówkami (zał.1). Zadaniem dzieci jest rozwiązanie krzyżówki i podanie hasła.

6.,,Zdrowe kalambury”.
Dzieci otrzymują w kopertach hasła, które za pomocą ruchu i gestu przedstawiają pozostałym drużynom (zał.2). Wygrywa ta drużyna, która udzieli najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Gotowość do odpowiedzi drużyny sygnalizują uderzeniem pałeczką w tamburyn. Decyduje kolejność uderzenia.

7.,,Energetyczne puzzle”.
Zadaniem każdej drużyny jest ułożenie puzzli z podpisami (zał. 3).
Wygrywa drużyna, która najszybciej ułoży puzzle.

8.,,Ubieranie na mroźną zimę”- zabawa zręcznościowa.
Dzieci dobierają się w pary. Jedno z nich ma zawiązane oczy. Dziecko
z zawiązanymi oczami ubiera w przygotowane rzeczy (kurtka, szalik, czapka,
rękawiczki) swojego kolegę z pary ...