Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz konkursu ekologicznego
„ Z ekologią na ty…”
Uczestnicy : dzieci 6 – 7 letnie, klasa 0B
Prowadząca : Barbara Januszczak
Data : 12.04.2013 rok
Cel główny : wykorzystanie wiedzy ekologicznej dzieci podczas konkursu;
Cele szczegółowe :
- kształtowanie postaw , zachowań i nawyków proekologicznych;
- budzenie poczucia współodpowiedzialności i troski za stan środowiska naturalnego;
- uświadomienie konieczności segregowania odpadów do odpowiednich pojemników;
- właściwe zachowanie się w sytuacjach rywalizacji podczas konkursu , czerpanie radości ze wspólnej zabawy;
- obdarzanie uwagą dzieci i dorosłych , aby rozumieć to , co mówią i czego oczekują;
Metody : słowne , praktyczne , aktywizujące
Formy : z całą grupą , z podziałem na zespoły , indywidualnie
Pomoce dydaktyczne : pacynka, szarfy w czterech kolorach, nakrętki od butelek, pojemniki na punkty (nakrętki), miski, rybki na magnes, kartki z pytaniami, zagadki słowne, słuchowe, gazety, papierowe lizaki (czerwone i zielone), pocięte obrazki, worki z odpadami do posegregowania, płyta CD, magnetofon.
Przebieg zajęcia:
Powitanie uczestników konkursu i zaproszenie do wspólnej zabawy.
Wprowadzenie umowy dotyczącej zachowania się w czasie konkursu. Wybór drużyn ( kolorowe szarfy), omówienie systemu punktacji (nakrętki).
Wiersz „ Co to jest ekologia ” D. Klimkiewicz- rozmowa na temat treści
Ekologia- mądre słowo
a co znaczy ? – powiedz sowo!
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taką dała.
To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko w paru zdaniach
o wzajemnych powiązaniach między nimi.
Bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować!
Powiedziała mądra sowa.
Zagadki słowne (dzieci wybierają kartkę z numerem zagadki)
- Nogi ma czerwone, cienkie jak patyki, a po nasze żabki przybył on z Afryki…….
- Co buduje każdy ptak, by hodować pisklęta, a tylko kukułka o tym nie pamięta…
- Jest to domek niepotrzebny latem, zimą stołówkę w nim mają ptaki…..
-Chociaż ma igły ten zwierzak, szyć niczego nie zamierza…….
5. Zagadki słuchowe (dzieci rozpoznają dźwięki przyrody).
6. Papierowe kule – rzut do celu.
7. Prawda czy fałsz- lizaki papierowe w dwóch kolorach (zielony- TAK , czerwony- NIE)
- Czy dzięcioł leczy drzewa ?
- Czy ćma jest motylem nocnym ?
- Czy dąb jest drzewem liściastym ?
- Czy las jest źródłem czystego powietrza ?
- Czy dzik mieszka na drzewie ?
- Czy bocian spędza zimę w Polsce ?
- Czy wiewiórka ma skrzydła ?
- Czy możemy zrywać kwiaty, które są pod ochroną ?
8. Puzzle – układanie pociętych obrazków o tematyce ekologicznej.
9. Segregujemy śmieci – zespoły segregują odpady ( papier , plastik, szkło ,metal).
10.Konkurs z pytaniami – odpowiedz
- Dlaczego w lesie nie można rozpalać ogniska ?
- Jak można oszczędzać wodę ?
- Co robimy z pustymi butelkami plastikowymi ?
- Jaką torbę zabierzemy na zakupy ?
11. Połowy rybek–kto złowi najwięcej rybek w czystej wodzie(miski,rybki ...