Dodaj publikację
Autor
Magdalena Paradowska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
63

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Czasopismo źródłem wiedzy i informacji. Autor: Magdalena Paradowska.
 Pobierz (doc, 30,5 KB)

Podgląd treści


CZASOPISMO ŹRÓDŁEM WIEDZY I INFORMACJI
Konspekt zajęć dla klasy VI

Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów ze strukturą czasopism,
- poznanie wartości informacyjnych i wychowawczych czasopism.

Cele szczegółowe:
Uczeń po lekcji:
• zapamięta:
- pojęcia: czasopismo, gazeta, prasa,
- cechy czasopisma,
- podział czasopism ze względu na częstotliwość ich ukazywania się,
• zrozumie:
- rolę prasy w procesie zdobywania szybkiej, aktualnej informacji o otaczającym świecie,
- kryterium podziału prasy ze względu na zawartość, odbiorcę i czas ukazywania się,
• umie:
- wymienić główne działy (stałe rubryki) czasopisma,
- odróżnić czasopismo od książki,
- odszukać stopkę redakcyjną i omówić jej zawartość,
- rozróżnić i scharakteryzować rodzaje tekstów zamieszczonych w prasie
i czasopismach,
- dokonać prawidłowego wyboru rodzaju czasopisma w zależności od aktualnej potrzeby – kulturalnej rozrywki, aktualnej informacji, zdobywania wiedzy.
Pomoce:
- plansze z podziałem prasy,
- egzemplarze wybranego czasopisma dla młodzieży.

Metoda:
- oglądowo – słuchowa,
- praca w zespołach.

PRZEBIEG LEKCJI:

1. Powitanie uczniów.
2. Wprowadzenie do tematu:
- z jakich zbiorów korzystacie przychodząc do biblioteki?
(książki, czasopisma)
3. Wyjaśnienie pojęcia: prasa, gazeta, czasopismo.
- co rozumiecie pod pojęciem prasa? (wypowiedzi uczniów)
- co rozumiecie pod pojęciem gazeta? (wypowiedzi uczniów)
- co rozumiecie pod pojęciem czasopismo? (wypowiedzi uczniów)
- uzupełnienie wypowiedzi przez prowadzącego.

PRASA DRUKOWANA

(ogół gazet i czasopism)

|GAZETY |CZASOPISMA |
|( |( |
|Wydawnictwo ukazujące się |Pisma ukazujące się |
|co najmniej dwa razy |rzadziej niż dwa razy |
|w tygodniu |w tygodniu |

4. Wprowadzenie podziału czasopism:

PODZIAŁ CZASOPISM ZE WZGLĘDU NA:
|CZĘSTOTLIWOŚĆ UKAZYWANIA SIĘ: | | |
|( |ADRESATÓW: |TREŚĆ: |
| |( |( |
|tygodniki, |np. |przyrodnicze, |
|dwutygodniki, |dziecięce, |muzyczne, |
|miesięczniki, |młodzieżowe, |techniczne, |
|dwumiesięczniki, |kobiece, |sportowe, |
|roczniki. |fachowe. |motoryzacyjne |
| | |i inne. |

5. Omówienie budowy czasopisma, strony tytułowej.
6. Zaznajomienie się ze stałymi działami czasopisma.
7. Wyjaśnienie pojęcia: stopka redakcyjna.
8. Podsumowanie wiadomości:
- jaką rolę odgrywa prasa w codziennym życiu ucznia? – swobodne wypowiedzi.
- czym różnią się informacje zawarte w książce a czasopismach?
9. Ewaluacja: termometr wrażeń.