Dodaj publikację
Autor
Joanna Szymańska
Data publikacji
2013-05-13
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Publikacja to scenariusz zajęć przeprowadzonych w internacie szkoły specjalnej. Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem elementów metody E.Gruszcyk-Kolczyńskiej. Gra dotyczy tematyki wiosennej, sprawdza podstawowe wiadomości dotyczące tej pory roku. Może być z powodzeniem wykorzystywana na zajęciach świetlicowych. 
 Pobierz (pdf, 500,7 KB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych w grupie wychowawczej

Rodzaj zajęć: Gry dydaktyczne

Temat: Wiosenne wyścigi – konstruowanie gry-ściganki
Data: 17.03.2011
Prowadząca: Joanna Szymańska

Cele:

- Rozwijanie umiejętności konstruowania prostych gier planszowych
- Wdrażanie do przestrzegania ustalonych reguł gry oraz czekania na swoją kolej
- Kształtowanie odporności emocjonalnej podczas pokonywania trudności
- Poszerzanie i utrwalanie wiedzy dotyczącej zwiastunów wiosny
- Wdrażanie do współdziałania w grupie

Metody:

- Pogadanka
- Ćwiczeń praktycznych
- Elementy metody E.Gruszczyk-Kolczyńskiej

Formy:
- Zbiorowa jednolita
-

Indywidualna zróżnicowana

Pomoce:
- Arkusz szarego papieru
- Markery,flamastry
- Kostki do gry
-
- Kartki z zadaniami

Pionki z wizerunkami bocianów

Przebieg:
1. Powitanie. Zapoznanie z tematem zajęć.

Wychowawca wita dzieci. Przedstawia cel zajęć jakim jest skonstruowanie gry-ściganki.

Przedstawia dzieciom zagadkę (załącznik nr 1 ), która ma im pomóc w odgadnięciu, kto będzie brał
udział w wyścigu. Rozwiązaniem zagadki jest bocian. Prowadząca zadaje pytania sprawdzające
wiedzę wychowanków na temat bocianów i ich zwyczajów ( czy bociany mieszkają u nas cały rok?
gdzie i kiedy odlatują? kiedy wracają? czym się odżywiają?)

2.Przygotowanie niezbędnych przyborów i rekwizytów do skonstruowania gry.

Prowadząca prosi aby wychowankowie powiedzieli, co będzie potrzebne do stworzenia gry.

Wspólnie przygotowują przybory i rekwizyty:
-Szary papier i markery - do narysowania planszy
-Kostki do gry
-Pionki- Prowadząca przypomina,że w wyścigu mają brać udział bociany. Rozdaje pionki z
wizerunkiem tych ptaków. Wychowankowie mają możliwość wyboru koloru pionka.

3.Stworzenie planszy. Ustalenie reguł.

Prowadząca rysuje chodniczek. Prosi aby wychowankowie kolejno zaznaczyli, a następnie

ponumerowali płytki (pomaga w razie trudności).

Przedstawia wychowankom podstawowe zasady gry, wprowadzając elementy opowiadania.

Bociany przyleciały już z ciepłych krajów i szukają dla siebie pożywienia. Urządziły konkurs na
najlepszego poszukiwacza żab- wygra bocian, który pierwszy złapie największą żabę, czyli ten,
który najszybciej dojdzie do mety. Prowadząca prosi aby chętne dziecko wpisało wyraz „start” i
„meta” w odpowiednich miejscach. Wyścig jednak nie jest taki prosty jak się wydaje, po drodze na
bociany czeka wiele niespodzianek i przeszkód.

Prowadząca koloruje jedno pole na zielono i wyjaśnia , że będzie to las. Kiedy bocian

dojdzie do lasu i zatrzyma się na zielonym polu, może nad nim przelecieć skracając sobie drogę
(rysuje dodatkowy chodniczek skracający trasę), jeżeli natomiast ominie zielone miejsce musi
przejść całą drogę.

Następnie prowadząca koloruje jedno pole na niebiesko i mówi, że po drodze bocian

zauważył staw i postanowił w nim poszukać czegoś do jedzenia, był tak zajęty szukaniem
pożywienia, że nie zauważył kiedy zboczył z trasy. Musi się cofnąć na wskazane pole (rysuje
strzałkę wskazującą pole, na które musi wrócić gracz).

Prowadząca rysuje w kilku ...