Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji historii w klasie III gimnazjum
Polacy po powstaniu listopadowym 45 min
Cele lekcji:
Uczeń:
• poprawnie posługuje się terminami: Statut organiczny, noc paskiewiczowska, rusyfikacja, Wielka Emigracja, Komitet Narodowy Polski, emisariusze
• przedstawia dokonania postaci: Joachima Lelewela, Adama Jerzego Czartoryskiego, Tadeusza Krępowieckiego, Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza
• wymienia bezpośrednie i długofalowe skutki powstania listopadowego
• wskazuje na mapie państwa europejskie, do których udawali się Polacy po upadku powstania listopadowego
• przedstawia początki pracy organicznej na ziemiach polskich, wymienia główne założenia oraz najwybitniejszych przedstawicieli tego nurtu.
Ponadto uczeń:
• przedstawia dokonania postaci: Seweryna Goszczyńskiego, Szymona Konarskiego, Karola Libelta, Walentego Stefańskiego, Henryka Kamieńskiego, Edwarda Dembowskiego, Piotra Ściegiennego, Dezyderego Chłapowskiego, Karola Marcinkowskiego, Hipolita Cegielskiego
• charakteryzuje cele i działalność Hotelu Lambert, Towarzystwa Demokratycznego Polskiego, Gromad Ludu Polskiego.
Metody:
• praca z tekstem podręcznika,
• elementy wykładu,
• rozmowa kierowana,
• praca z mapą,
• praca z tekstem źródłowym.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
• podręcznik „Śladami przeszłości 3” (s. 152-157),
• zeszyt ćwiczeń „Śladami przeszłości 3” (s. 58–59),
• tabela „Działalność spiskowa na ziemiach polskich w latach 1831-1846”,
• karta pracy.
Przebieg lekcji:
Faza wprowadzająca
Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu oraz celów lekcji.
Uczniowie ustnie wykonują polecenie 1 i 2 „Zanim poznasz nowy temat” (podręcznik, s. 152).
Faza realizacyjna
Podczas krótkiego wykładu nauczyciel omawia sytuację Polaków w Królestwie Polskim po upadku powstania listopadowego.
Na polecenie nauczyciela uczniowie czytają tekst „Wielka Emigracja”s.154, krótkie omówienie składu społecznego, liczebności i kierunków emigracji po powstaniu listopadowym. Wskazanie na mapie państw, do których udawali się emigranci.
Nauczyciel przedstawia dyskusję polityczną, która rozgorzała wśród emigrantów na temat przyczyn upadku powstania, sposobu odzyskania niepodległości, postaw wobec zaborców, przyszłego ustroju i kwestii agrarnej.
Na podstawie tekstu w podręczniku s.154-155, uczniowie wykonują ćwiczenie 4. ze s.59 zeszytu ćwiczeń.
Uczniowie prezentują efekty swojej pracy. Nauczyciel w razie konieczności uzupełnia ich wypowiedzi.
Nauczyciel poleca przeczytanie uczniom tekstu źródłowego ze s. 155 podręcznika oraz wykonanie ćwiczenia 5. ze s. 59 zeszytu ćwiczeń.
Nauczyciel poleca uzupełnić uczniom tabelę „Działalność spiskowa na ziemiach polskich w latach 1831-1846”na podstawie tekstu ze s. 156 podręcznika.
Obszar działania
Nazwy organizacji
Nazwiska działaczy,
Rok rozpoczęcia działalności
Program
i działalność
Kraków
Ziemnie zabrane
Stowarzyszenie Ludu Polskiego
Seweryn Goszczyński
Szymon Konarski
1835
Celem SLP było wywalczenie wolnej, republikańskiej Polski, żądano likwidacji przywilejów klasowych, praw obywatelskich dla obywateli, zniesienia ograniczeń dotyczących chłopów.
Wielkopolska
Centralizacja Poznańska
Karol Libelt
1839
Jej zadaniem było przygotowanie powstania w trzech zaborach
Wielkopolska
Związek Plebejuszy
Walenty Stefański
1842
Nawoływał do ludowego powstania, zniesienia własności prywatnej na czas ...