Dodaj publikację
Autor
Grażyna Kawka
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
5,00
Pobrań
92

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć, które można przeprowadzić w świetlicy szkolnej lub na godzinie wychowawczej. Uczy młodzież rozpoznawania własnych emocji, których mogą doświadczyć podczas gier, rozgrywek, zawodów czy też konkursów. Pozwala zrozumieć zasadę "zabawy dla zabawy".
 Pobierz (doc, 14,0 KB)

Podgląd treści


Czy zawsze musimy wygrywać?

Cel główny;
-znajomość zasady fair-play,
-kształtowanie postawy rywalizacji bez przemocy.

Cele szczegółowe;
Uczeń potrafi:
-zdefiniować postawę fair- play,
-nazwać swoje emocje,
-rozróżniać emocje pozytywne i negatywne

Uczeń uczy się:
-funkcjonowania w grupie,
-współodczuwania,
-samokontroli,
-doceniać wartości samej „ zabawy dla zabawy”.

Metody pracy aktywizujące:
-burza mózgów
-dyskusja kierowana.

Forma pracy:
-grupowa

Przebieg zajęć:
Wychowawca zadaje pytania, w razie potrzeby pytania rozszerza, prosi o przykłady z życia, mediów lub sam je podaje.
Odpowiedzi dokładnie zapisuje na tablicy jeden z uczniów.
1.Na czym polega zasada fair-play?
2.Czy zawsze jest stosowana?
3.Kiedy nie jest? (jedną z odpowiedzi jest: „chęć wygrywania”)
4.Dlaczego lubimy wygrywać? Jakie emocje, myśli, słowa wywołuje wygrana?
5.Które z nich są pozytywne?
6.Które z nich są negatywne?
7.Czy przegrana kogoś budzi w nas szczególne emocje? (podpowiedzi:przyjaciela, reprezentacji
narodowej, bliskiej osoby, osoby nielubianej, osoby obcej). Jakie?
8.Jakie emocje budzi w nas nasza przegrana?
9.Czy wszystkie są negatywne?
10.Dlaczego wygrywanie jest dla nas ważne? (podpowiedź: wychowanie? kult zwycięzcy?)
11.Czy negatywne uczucia można przekształcić w pozytywne?
Na zakończenie sprawdzamy według zapisu na tablicy, których emocji (pozytywnych czy negatywnych) doświadczamy więcej podczas gier, zawodów, konkursów.
Ostatnie pytanie brzmi:
12.Czy warto brać udział w grach, konkursach, zawodach nawet wtedy, gdy wiemy, że nie jesteśmy najlepsi? Dlaczego?

Zajęcia kończymy hasłem: ZDROWA RYWALIZACJA TO DOBRA ZABAWA

Opracowała: Grażyna Kawka