Dodaj publikację
Autor
Robert Kubeł
Data publikacji
2013-05-20
Średnia ocena
0,00
Pobrań
361

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć otwartych w kl. IV zawierający zadania o tematyce bożonarodzeniowej z zakresu dodawania, mnożenia, działań pisemnych.
 Pobierz (pdf, 1,6 MB)

Komentarze

is.sp2, 2013-05-30

podoba mi sie

Podgląd treści

Scenariusz zajęć otwartych z matematyki w kl. IV

Temat zajęć: „Świąteczna matematyka”

Data: 04.01.2013r.

Prowadzący: Robert Kubeł

Czas trwania zajęć: 45 minut

Cele operacyjne:
Uczeń:
• dodaje, odejmuje i mnoży sposobem pisemnym,
• porządkuje liczby w kolejności rosnącej,
• wykonuje obliczenia dotyczące wagi,
• przedstawia sposób rozwiązania zadań tekstowych,
• kształci umiejętności uniwersalne:
- stosuje się do obowiązujących zasad,
- współpracuje z drugą osobą,
- jest odpowiedzialny za wyniki swojej pracy,
- uczy się samooceny.

Metody pracy:
- pogadanka,
- aktywizująca,
- prezentacja,
- pracy we współpracy

Formy pracy:
- praca z całą klasą,
- praca w grupach,
- praca z nauczycielem wspomagającym.

Środki dydaktyczne:
- karty pracy,
- tablica, świąteczne serwety,
- papierowe bombki, choinka,
- motywce (bombki).

Przebieg zajęć:

1. Powitanie przybyłych gości i klasy.

2. Formułowanie tematu lekcji. Zapoznanie z celami zajęć.

N. Aby dowiedzieć się jaki będzie temat dzisiejszych zajęć poproszę jedną osobę
o ułożenie bombek (puzzle) zawieszonych na tablicy, porządkując liczby
w kolejności rosnącej.
U. Po ułożeniu puzzli otrzymuje temat lekcji: Świąteczna matematyka (zał. 1).
N. Dziękuję bardzo. Proszę teraz zapisać temat w zeszycie.

3. Zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach.

N. Będziecie dziś pracowali w grupach 5 – 6 osobowych. Zachęcam wszystkich
członków poszczególnych grup do aktywnego udziału w pracy, ponieważ
wspólnie zapracujecie na Wasz sukces. Za każde poprawnie rozwiązane
zadanie uczniowie otrzymują motywce.
N. Przypomina zasady pracy w grupach, zawiesza je na tablicy (zał. 2).
U. Wybierają lidera grupy.

4. N. Zaczniemy od zawieszenia bombek na choince. Mam tutaj pudełko
z ozdobami, jednak żeby dowiedzieć się ile mamy bombek każdego koloru
musicie wykonać zadanie. (zał. 3).

U. Pracują w grupie.
N. Podchodzi do grup i wyjaśnia wszelkie niejasności.
U. Liderzy poszczególnych grup zgłaszają gotowość przez podniesienie ręki.
Uczniowie po sprawdzeniu poprawności rozwiązania zadania zawieszają
bombki na choince umieszczonej na tablicy.

5. N. Czas na kolejne zadanie, w którym przypomnicie sobie tabliczkę mnożenia

i odkryjecie ukryte hasło (zał. 4).
U. Pracują w grupie.
N. Podchodzi do grup i wyjaśnia wszelkie niejasności.
U. Liderzy poszczególnych grup zgłaszają gotowość przez podniesienie ręki.
Uczniowie wspólnie odczytują hasło.

6. N. Musimy dowiedzieć się ile będą ważyły sanie Mikołaja?

U. Pracują w grupie i rozwiązują zadanie (zał. 5).
N. Podchodzi do grup i wyjaśnia wszelkie niejasności.
U. Liderzy poszczególnych grup zgłaszają gotowość przez podniesienie ręki.

7. N. Teraz przed Wami ostatnie zadanie. Przeczytajcie uważnie jego treść (zał. 6).

U. Pracują w grupie.
N. Podchodzi do grup i wyjaśnia wszelkie niejasności.
Uczniowie wspólnie odczytują otrzymane hasło.

8. Ewaluacja - podsumowanie zajęć przez nauczyciela. Ocena pracy uczniów.
Członkowie poszczególnych grup otrzymują ...