Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
54

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz został przygotowany na podstawie podręcznika "Matematyka wokół na"s - WSiP.
 Pobierz (docx, 18,2 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Obliczanie procentu danej liczby.

2. Data: 28.09.2012r.

3. Klasa i szkoła: kl. I gimnazjum.

4. Cele operacyjne:

Uczeń:

oblicza procent danej liczby.

5. Metody nauczania:

pogadanka;

ćwiczenia „równym frontem”.

6. Środki dydaktyczne:

podręcznik: E. Duvnjak, E. Kokierniak-Jurkiewicz, M. Wójcicka; Matematyka wokół nas 1; WSiP 2008;

zbiór zadań: E. Duvnjak, E. Kokierniak-Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 1; WSiP 2008.

7. Plan lekcji:

a). Czynności organizacyjne (przywitanie, rozdanie zeszytów, sprawdzenie obecności);

b). Przypomnienie wiadomości o procentach;

c). Wprowadzenie do tematu: Obliczanie procentu danej liczby. Zapisanie tematu lekcji na tablicy;

d). Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby;

e). Zadanie pracy domowej.

8. Przebieg lekcji:

Czynności

Przebieg

Czas

a). Czynności organizacyjne.

Wprowadzenie uczniów do sali.

Przywitanie się.

Rozpakowanie się.

Sprawdzenie obecności.

Dzień dobry. Rozpakujcie się.

Proszę gospodarza o rozdanie Waszych zeszytów. W zeszytach napisałam oceny jakie dostaliście z pracy klasowej, pod oceną proszę, aby Wasi rodzice się podpisali. Niektóre osoby mają pewne braki w zeszytach, proszę je uzupełnić. Przy następnym zebraniu zeszytów sprawdzę, czy wszystko zostało uzupełnione.

Kto jest dzisiaj nieobecny?

5 min.

b). Przypomnienie wiadomości o procentach.

Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.

Jak zamieniamy procent na liczbę, Marcin? Jaka to liczba: 50%, 25%, 20%, 75%, 23%, 100%?

Jak zamieniamy liczbę na procent, Kamila? Ile to procent: 5, 20, , , ?

2 min.

c). Wprowadzenie do tematu: Obliczanie procentu danej liczby. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Obliczanie procentu danej liczby”.

Zapiszcie temat do zeszytów.

Ile to jest liczby 10?

Ile to jest liczby 100?

Jak to obliczyłeś?

Podobnie jest z procentami.

Ile to jest 50% ceny książki, która kosztuje 20 zł? Ile wynosi 50% wagi pana Andrzeja, równej 82 kg? Ile wynosi 50% wagi dziecka pana Andrzeja, równej 30 kg?

Wniosek: Ta sama liczba procentów różnych wielkości oznacza co innego.

3 min.

d). Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby.

Zad. 1 str. 33. Oblicz w pamięci.

a). 10% liczby 100

b). 20% liczby 50

c). 30% liczby 200

d). 40% liczby 40

Zad. 2 str. 33. Oblicz.

a). 22% kwoty 200 zł

b). 4% masy 80 dag

c). 25% doby

d). 20% z 450 m

e). 70% kwoty 75 zł

f). 12% z 20 litrów

Zad. 3 str. 33. W pierwszej klasie jest 30 uczniów. Pewnego dnia % uczniów w klasie było nieobecnych. Ilu uczniów nie przyszło w tym dniu do szkoły?

Zad. 5 str. 33. Na biwak pojechało 87,5% uczniów klasy liczącej 32 osoby. Wśród ...