Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
1. Temat: Oś symetrii figury.
2. Data: 05.11.2012r.
3. Klasa i szkoła: kl. I gimnazjum.
4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- odkrywa i formułuje definicję osi symetrii figury;
- bada własności figur osiowosymetrycznych;
- bada, ile osi symetrii ma dana figura.
5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”;
- ćwiczenia indywidualne.
6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: M. Dobrowolska; Matematyka 1. Podręcznik ( gimnazjum; GWO 2008;
- zbiór zadań: M. Braun, J. Lech; Matematyka 1. Zbiór zadań ( gimnazjum; GWO 2008;
- karty pracy (w załączniku);
- ksero z punktem, odcinkiem i figurą;
- ksero pracy domowej;
- nożyczki;
- kolorowe kartki;
- powycinane litery alfabetu.
7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne, sprawdzenie zadania domowego.
b). Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji, skonstruowanie punktu symetrycznego względem prostej przy użyciu cyrkla.
c). Wprowadzenie pojęcia osi symetrii i pojęcia figury osiowosymetrycznej, zapisanie definicji.
d). Ćwiczenia w badaniu, ile osi symetrii mają dane figury (karta pracy).
e). Zadanie pracy domowej (zad.32/97 – zbiór zadań).
8. Przebieg lekcji:
|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. Wyjmijcie wizytówki i |6 min. |
|Przywitanie się. |nożyczki. | |
|Rozpakowanie się. | | |
| | | |
|Sprawdzenie zadania domowego (zad. 15/94 – zbiór zadań). |Rozwiązanie zadania na tablicy. | |
|Wstawienie minusów za brak zadania. | | |
|b). Powtórzenie wiadomości z ostatniej lekcji, skonstruowanie punktu symetrycznego względem prostej cyrklem. |
| | | |
|Przypomnienie pojęć poznanych na ostatniej lekcji przez |Kto mi powie o czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji? Jak |10 min. |
|uczniów. |odbijamy punkty, prostą, figury? Damian przyjdź do tablicy| |
| |i opowiedz jak odbijamy punkt względem prostej k. | |
| | | |
| |Pokazanie uczniom jak konstruujemy punkt symetryczny | |
| |względem prostej przy użyciu cyrkla, a nie ekierki – | |
|Ciekawostka: konstrukcja punktu symetrycznego względem |podkreślenie, że jest to ciekawostka, a nie obowiązkowy | |
|prostej przy użyciu cyrkla. |sposób konstruowania takiego punktu. | |
| | | |
| |Skonstruowanie przez ucznia na tablicy odcinka | |
| |symetrycznego względem prostej przy użyciu cyrkla. | |
| |Pozostali uczniowie odbijają punkt i odcinek względem | |
|Rozdanie uczniom ksero. |prostej na kartkach. | |
|Polecenie: Dorysuj punkt, odcinek i figurę symetryczną | | |
|względem prostej k. |Figurę symetryczną względem prostej k uczniowie konstruują| |
| |w domu. | |
|c). Wprowadzenie pojęcia osi symetrii i pojęcia figury osiowosymetrycznej, zapisanie definicji. |
| | | |
|Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Oś symetrii figury” | |10 min. |
|oraz daty. | | |
| | | |
|Rozdanie kolorowych kartek uczniom (po 2). |1. Uczniowie składają jedną z kartek na pół, następnie | |
| |obcinają jej brzeg w dowolny sposób. Po rozłożeniu kartki | |
| |oglądają otrzymaną figurę. | |
| |2. Wprowadzenie pojęcia osi symetrii w trakcie pogadanki z| |
| |uczniami na temat własności otrzymanych figur. | |
| |3. Zostawienie miejsca w zeszycie na wklejenie wycinanki i| |
| |zapisanie definicji ...