Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie II gimnazjum.
 Pobierz (doc, 153,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Pierwiastek z ilorazu, iloraz pierwiastków.

2. Data: 30.12.2012r.

3. Klasa i szkoła: kl. II gimnazjum.

4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna wzory literowe na obliczanie pierwiastka drugiego i trzeciego stopnia
z ilorazu,
- potrafi obliczyć pierwiastek z ilorazu oraz iloraz pierwiastków – proste przypadki,
- oblicza wartości wyrażeń arytmetycznych z zastosowaniem twierdzenia
o pierwiastku z ilorazu oraz ilorazu pierwiastków.

5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”.

6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, E. Duvnjak; Matematyka wokół nas 2; WSiP 2009;
- zbiór zadań i testów: E. Duvnjak, E. Kokiernak - Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 2; WSiP 2009.

7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności, spr. zad. dom.).
b). Zapisanie tematu lekcji. Wprowadzenie do tematu – sprawdzenie na przykładzie, czy pierwiastek z ilorazu liczb 16 i 4 jest równy ilorazowi pierwiastków tych liczb. Ćwiczenia w obliczaniu pierwiastków z ilorazu.
c). Pokazanie na przykładzie, że iloraz pierwiastków jest równy pierwiastkowi z ilorazu. Ćwiczenia w obliczaniu ilorazu pierwiastków.
d). Ćwiczenia w obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych z zastosowaniem poznanych twierdzeń.
e). Zadanie pracy domowej.

8. Przebieg lekcji:

|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. |4 min. |
|Przywitanie się. | | |
|Rozpakowanie się. | | |
| | | |
|Sprawdzenie obecności. |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
| |dzisiaj nieobecny? | |
| | | |
|Sprawdzenie zadania domowego. |Kto nie ma zadania? Kacper, przeczytaj swoje wyniki. | |
| | | |
|b). Zapisanie tematu lekcji. Wprowadzenie do tematu – sprawdzenie na przykładzie, czy pierwiastek z ilorazu liczb 16 i 4 jest równy |
|ilorazowi pierwiastków tych liczb. Ćwiczenia w obliczaniu pierwiastków z ilorazu. |
| | | |
|Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Pierwiastek z ilorazu, |Zapiszmy temat dzisiejszej lekcji. |15 min. |
|iloraz pierwiastków” oraz daty. | | |
| | | |
| |Chcemy wiedzieć, czy pierwiastek z ilorazu liczb 16 i 4 | |
| |jest równy ilorazowi pierwiastków tych liczb. Sprawdźmy to.| |
| |[pic] | |
| | | |
| |L=[pic] | |
| |P=[pic] | |
| |L=P | |
| | | |
| |Zapamiętaj! | |
|Uczniowie zapisują w zeszycie wzory literowe. | | |
| |[pic] | |
| | | |
| |Chętni uczniowie rozwiązują zadania na tablicy. | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Zad. 1 str. 35 (podręcznik). | | |
|Oblicz. | | |
|a). [pic] b). [pic] | | |
|c). [pic] d). [pic] | | |
|e). [pic] f). [pic] | | |
|c). Pokazanie na przykładzie, że iloraz pierwiastków jest równy pierwiastkowi z ilorazu. Ćwiczenia w obliczaniu ilorazu pierwiastków. |
| | | |
|Nauczyciel pisze na tablicy przykłady: |Łatwiej obliczyć te przykłady, zamieniając iloraz |10 min. |
| |pierwiastków na pierwiastek z ilorazu? | |
|[pic] | | |
|[pic] | | |
| | | |
|Zad.2 str. 36 (podręcznik). |Chętni uczniowie do obliczenia ilorazu pierwiastków | |
| |podchodzą do tablicy. | |
|Oblicz. | | |
|a). [pic] b). [pic] | | |
|c). [pic] d). [pic] | | |
|e). [pic] f). [pic] | | |
| | | |
|d). Ćwiczenia w obliczaniu wartości wyrażeń arytmetycznych z zastosowaniem poznanych twierdzeń. |
| | | |
|Zad. 4 str. 23 ...