Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
1. Temat: Obliczanie prawdopodobieństwa zdarzeń.
2. Data: 07.01.2013r.
3. Klasa i szkoła: kl. II gimnazjum.
4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna pojęcie zdarzenia losowego oraz prawdopodobieństwa zdarzenia losowego;
- umie obliczyć prawdopodobieństwo zdarzenia;
- umie ocenić zdarzenia mniej/bardziej prawdopodobne;
- zapisuje zdarzenia sprzyjające w sposób umożliwiający łatwe ich liczenie.
5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”;
- praca w grupach.
6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: M. Dobrowolska; Matematyka 2. Podręcznik dla klasy drugiej
gimnazjum; GWO 2000;
- pytania dot. kart do gry;
- karty do gry;
- ksero zadań ze zbioru zadań.
7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne, sprawdzenie zadania domowego;
b). Przypomnienie pojęć poznanych na ostatniej lekcji;
c). Ćwiczenia w obliczaniu prawdopodobieństwa, zapisywanie zdarzeń sprzyjających w sposób umożliwiający łatwe ich liczenie;
d). Zadanie pracy domowej (zad.10/264, dla chętnych: 9/264).
8. Przebieg lekcji:
|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne i sprawdzenie zadania domowego. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. |7 min. |
|Przywitanie się. | | |
|Rozpakowanie się. | | |
| | | |
| | | |
|Sprawdzenie zadania domowego (zad. 24, 25). |Podanie rozwiązań zadań ustnie przez uczniów. | |
|Wstawienie minusów za brak zadania. | | |
|b). Przypomnienie pojęć poznanych na ostatniej lekcji. |
| | | |
|Przypomnienie pojęć poznanych na ostatniej lekcji przez |Kto mi powie o czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji? |6 min. |
|uczniów. |Podajcie przykłady doświadczeń losowych. Jak obliczyć | |
| |prawdopodobieństwo zdarzenia? Podaj wzór? | |
| |Napisać na tablicy p=n/N. Jaki może być wynik dzielenia | |
| |n/N? (odp. ½, 4/5, 1, 0) Czyli co to jest | |
| |prawdopodobieństwo (wskazanie na ułamek np. ½). | |
| |Prawdopodobieństwo - to liczba, która jest ułamkiem | |
| |wyrażającym szansę. | |
| | | |
| |Co to jest zdarzenie losowe? (uczniowie będą znali złą | |
| |odpowiedź, więc tu trzeba naprostować ich, odpowiedź | |
| |brzmi: wynik doświadczenia losowego). | |
| |Jakie są możliwe wyniki rzutu monetą? Jakie są możliwe | |
| |wyniki rzutu sześcienną kostką do gry? | |
| | | |
| |Dzisiaj będziemy kontynuować temat, więc zapiszmy temat | |
| |lekcji. | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Obliczanie | | |
|prawdopodobieństwa zdarzeń” oraz daty. | | |
|c). Ćwiczenia w obliczaniu prawdopodobieństwa, zapisywanie zdarzeń sprzyjających w sposób umożliwiający łatwe ich liczenie. |
| | | |
|Zad. 3 str. 263 (ksero, bo uczniowie sami będą liczyć ile |Kasia przeczytaj treść zadania. |30 min. |
|jest figur, kolorów itp., a w podręczniku obok zadania jest|Rozdanie uczniom talii kart (po 1 talii na ławkę). | |
|to podane). | | |
| |Pytania do uczniów: | |
| |Z ilu kart składa się talia? | |
| |Jakie kolory są w kartach? | |
| |Ile jest trefli, kar, kierów, pików? | |
| |Jakie figury są w kartach? | |
| |Ile ich jest? | |
| |Ile mamy kart oznaczonych liczbami bądź cyframi? | |
| | | |
| |Zapisanie odpowiedzi na tablicy. | |
| |a). Asy: 4/52=1/13 | |
| |Trefle: 13/52=1 ...