Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
59

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 90,0 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych.

2. Data: 01.02.2013r.

3. Klasa i szkoła: kl. III gimnazjum.

4. Cele operacyjne:

Uczeń:
- zna przykłady wyrażeń algebraicznych;
- wie co to jest jednomian, suma algebraiczna, wyrazy sumy, wyrazy podobne, współczynniki liczbowe;
- oblicza wartości liczbowe wyrażeń algebraicznych.

5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”;
- praca indywidualna.

6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, B. Grabkowska; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- zbiór zadań: E. Duvnjak, E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 2; WSiP 2002;
- ksero zadań z podręcznika;
- ksero zadania domowego dla chętnych.

7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności);
b). Wprowadzenie do nowego działu: Rachunek algebraiczny. Zapisanie tematu lekcji. Przypomnienie pojęć poznanych w klasie I i II związanych z wyrażeniami algebraicznymi (wyrażenia algebraiczne, jednomiany, suma algebraiczna, wyrazy sumy, wyrazy podobne, współczynniki liczbowe, wartość liczbowa wyrażenia);
c). Ćwiczenia w obliczaniu wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych;
d). Zadanie pracy domowej.

8. Przebieg lekcji:

|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. |5 min. |
|Przywitanie się. | | |
|Rozpakowanie się. | | |
|Sprawdzenie obecności. |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
| |dzisiaj nieobecny? | |
|b). Wprowadzenie do nowego działu: Rachunek algebraiczny. Zapisanie tematu lekcji. Przypomnienie pojęć poznanych w klasie I i II |
|związanych z wyrażeniami algebraicznymi. |
| | | |
|Zapisanie na tablicy nowego działu i tematu lekcji: |Zapiszcie do zeszytu nazwę nowego działu: RACHUNEK |8 min. |
|„Obliczanie wartości wyrażeń algebraicznych” oraz daty. |ALGEBRAICZNY oraz temat lekcji. Nie jest to dla was nowy | |
| |dział tylko powtórka z poprzedniej klasy, więc może ktoś | |
|Przypomnienie pojęć poznanych w poprzednim roku: |pamięta, co to są wyrażenia algebraiczne? | |
|wyrażenie algebraiczne |Podajcie kilka przykładów wyrażeń algebraicznych. | |
| |Nauczyciel zapisuje je na tablicy. Z czego się składają? | |
| |Jak widzimy w wyrażeniu algebraicznym występują liczby, | |
| |litery oraz znaki czterech działań arytmetycznych, | |
| |potęgowanie i pierwiastkowanie. | |
| |Niektóre spośród wyrażeń algebraicznych – to jednomiany. | |
| |Są nimi np.: -2, x, mn, -0,8xy. Na jednomianach możemy | |
| |wykonywać wszystkie poznane działania arytmetyczne. | |
| |Wyrażenie 3x + 4yx – 7x + yz - 2 nazywamy sumą | |
|jednomiany |algebraiczną. Dlaczego? Kto wie? Bo możemy je zapisać w | |
| |postaci sumy: | |
| |3x + 4yz + (-7x) + 5yz + (-2). | |
| |Jednomiany występujące w sumie algebraicznej nazywamy | |
| |wyrazami tej sumy, czyli 3x, 4yz, -7x, 5yz, -2. | |
| | | |
|suma algebraiczna |Co to jest 3x i -7x? | |
| |Wyrazy podobne. Wyrazy podobne różnią się tylko | |
| |współczynnikami liczbowymi. | |
| |A czy wyrazy 3x i 3y są wyrazami podobnymi? Dlaczego? | |
| | | |
|wyrazy sumy |W temacie lekcji mamy także: obliczanie wartości | |
| |liczbowej. | |
| |Co to takiego? | |
| |Popatrzcie na przykład: | |
|wyrazy podobne |2x2 – 6y dla x ...