Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
56

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 2,0 MB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Zastosowanie wyrażeń algebraicznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych.

2. Data: 01.03.2013r.

3. Klasa i szkoła: kl. III gimnazjum.

4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- przeprowadza analizę treści zadania z pomocą nauczyciela;
- rozwiązuje zadania tekstowe, stosując wyrażenia algebraiczne;
- formułuje odpowiedzi do zadań.

5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”;
- ćwiczenia indywidualne.

6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, B. Grabkowska; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- podręcznik: M. Dobrowolska, M. Karpiński, J. Lech; Matematyka. Kalendarz gimnazjalisty. Przygotowanie do egzaminu po gimnazjum; GWO 2008;
- ksero zadań dla uczniów.

7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności, przypomnienie o pracy klasowej z rachunku algebraicznego, sprawdzenie zadania domowego);
b). Zapisanie tematu lekcji. Rozdanie uczniom ksero z zadaniami. Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyrażeń algebraicznych;
c). Zadanie pracy domowej.

8. Przebieg lekcji:

|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. |8 min. |
|Przywitanie się. | | |
|Rozpakowanie się. | | |
| | | |
|Sprawdzenie obecności. |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
| |dzisiaj nieobecny? | |
|Przypomnienie o pracy klasowej. |Przypominam, że na następnej lekcji mamy pracę klasową z | |
| |rachunku algebraicznego (obliczanie wartości liczbowej | |
| |wyrażeń algebraicznych, przekształcenia algebraiczne, | |
| |upraszczanie wyrażeń i obliczanie ich wartości, zadania | |
| |tekstowe – 4 ostatnie lekcje). | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Sprawdzenie zadania domowego. Rozwiązanie zadania przez | | |
|ucznia na tablicy. | | |
|b). Zapisanie tematu lekcji. Rozdanie uczniom ksero z zadaniami. Rozwiązywanie zadań tekstowych z zastosowaniem wyrażeń algebraicznych. |
| | | |
|Zapisanie na tematu lekcji: Zastosowanie wyrażeń | |36 min. |
|algebraicznych w rozwiązywaniu zadań tekstowych oraz daty. | | |
| | | |
|Rozdanie uczniom ksero (I) z zadaniami. | | |
| | | |
| |Jacek, przeczytaj treść zadania 1. Chwilę się zastanówcie,| |
| |jaka będzie odpowiedź. Kto już wie? | |
| |Zad. 2 przeczyta Damian. Proszę Damian. | |
| |Dziękuję. Ile lat ma mama, Paulina? | |
|Rozdanie uczniom ksero (II) z zadaniami. |Itd. | |
| | | |
| |Uczniowie czytają treść zadań na forum klasy. Chętni | |
| |rozwiązują zadania przy tablicy, reszta w zeszytach. | |
| |Nauczyciel chodzi po klasie i kontroluje pracę uczniów. | |
| |Aktywni uczniowie dostają plusy. | |
|c). Zadanie pracy domowej. |
| | | |
| |Dobrze przygotujcie się na pracę klasową. |1 min. |
| | | |
| |Dziękuję bardzo. Do widzenia. | |
|ZADANIE REZERWOWE |
| | | |
|Zad. 4 str. 57 (podręcznik). | | |
|Rozwiąż zadania: | | |
|b). Za dwa podręczniki zapłacono a zł. Ile kosztuje każdy | | |
|podręcznik, jeżeli jeden jest o 20% droższy od drugiego? | | |

ZADANIA I

1. Małgosia ma n orzechów, a Jaś ma ich pięć razy więcej niż Małgosia. Napisz wyrażenie opisujące liczbę orzechów, jaką mają dzieci razem.
2. Wróbelek przefrunął x metrów w czasie 4 sekund. Z jaką prędkością poruszał się ptak?
3. Tata ma x lat, mama jest o y lat od niego młodsza.
a). Ile lat ...