Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz lekcji
1. Temat: Upraszczanie wyrażeń algebraicznych i obliczanie ich wartości.
2. Data: 05.04.2013r.
3. Klasa i szkoła: kl. III gimnazjum.
4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- przekształca wyrażenia algebraiczne do prostszej postaci (redukuje wyrazy podobne, mnoży sumę algebraiczną przez jednomian, mnoży dwie sumy algebraiczne);
- oblicza wartości liczbowe uproszczonych wyrażeń algebraicznych.
5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”.
6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, B. Grabkowska; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- zbiór zadań: E. Duvnjak, E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 3; WSiP 2001;
- podręcznik: E. Duvnjak, B. Kokiernak – Jurkiewicz, M. Wójcicka; Matematyka wokół nas 1; WSiP 2009;
- ksero zadania domowego dla chętnych ze zbioru zadań: E. Duvnjak,
E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas 2; WSiP 2002.
7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności, sprawdzenie zadania domowego, przypomnienie o pracy klasowej w piątek);
b). Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji (przekształcenia algebraiczne);
c). Ćwiczenia w upraszczaniu wyrażeń algebraicznych i obliczaniu ich wartości liczbowej;
d). Zadanie pracy domowej (3 przykłady + zad. dla chętnych - ksero).
8. Przebieg lekcji:
|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. Identyfikatory przypnijcie w|7 min. |
|Przywitanie się. |widocznym miejscu. | |
|Rozpakowanie się. |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
|Sprawdzenie obecności. |dzisiaj nieobecny? | |
| |Kto nie zrobił zadania domowego? Czytamy wyniki. Proszę, | |
|Sprawdzenie zadania domowego. |zacznij Karolina. | |
| |Przypominam, że w piątek piszecie pracę klasową z rachunku| |
| |algebraicznego. | |
|b). Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji. |
| | | |
| |O czym mówiliśmy na poprzedniej lekcji, Mateusz? |4 min. |
| |Jakie przekształcenia poznaliśmy, Damian? Jak | |
| |przekształcimy wyrażenie algebraiczne: 2(x + 1), Asia? Jak| |
| |mnoży się dwie sumy algebraiczne? Jak wyłączyć wspólny | |
| |czynnik przed nawias w wyrażeniu: | |
| |2x – 6y? | |
| |Dzisiaj będziemy kontynuować temat z tym, że dodatkowo po | |
| |przekształcaniu wyrażeń algebraicznych będziemy obliczać | |
| |ich wartość liczbową. | |
| |Zapiszcie temat lekcji. | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Zapisanie na tablicy tematu lekcji: „Upraszczanie wyrażeń | | |
|algebraicznych i obliczanie ich wartości” oraz daty. | | |
|c). Ćwiczenia w upraszczaniu wyrażeń algebraicznych i obliczaniu ich wartości liczbowej. |
| | | |
|Zadanie 1. |Zapiszcie zadanie 1. Jak obliczamy wartość liczbową |32 min. |
|Uprość wyrażenia algebraiczne i oblicz ich wartość |wyrażenia algebraicznego, Wojtek? | |
|liczbową. |Podejdź do tablicy, przekształć wyrażenie i oblicz jego | |
| |wartość. | |
| |a). 2(y + 6) – 4(y + 6) dla y = [pic] | |
|Zadania na tablicy. Uczniowie przepisują przykłady do |Dobrze? Gdzie jest błąd? Popraw Adrian. Dziękuję. | |
|zeszytów. |Kto chciałby przyjść do przykładu b? Proszę, Paulina. | |
| |b). 3(a – 8) – (5 – 2a) dla a = – 0,5 | |
| |c). 4(x – y) – (–x + y) dla x = [pic], y = –1 | |
| |d). – 4 ...