Dodaj publikację
Autor
Justyna Dułak
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
0,00
Pobrań
82

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie III gimnazjum.
 Pobierz (doc, 523,5 KB)

Podgląd treści

Scenariusz lekcji

1. Temat: Równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą.

2. Data: 10.05.2013r.

3. Klasa i szkoła: kl. III gimnazjum.

4. Cele operacyjne:
Uczeń:
- zna i rozumie pojęcia: niewiadoma, równanie, pierwiastek równania, równania równoważne, równanie tożsamościowe, równanie sprzeczne;
- podaje przykłady równań pierwszego stopnia z jedną niewiadomą;
- umie sprawdzić, czy dana liczba spełnia równanie;
- rozwiązuje równania pierwszego stopnia z jedną niewiadomą – proste przypadki.

5. Metody nauczania:
- pogadanka;
- ćwiczenia „równym frontem”.

6. Środki dydaktyczne:
- podręcznik: A. Drążek, B. Grabkowska; Matematyka wokół nas; WSiP 2001;
- zbiór zadań: E. Duvnjak, E. Jurkiewicz; Matematyka wokół nas; WSiP 2001;
- ksero (definicje);
- ksero zadania domowego.

7. Plan lekcji:
a). Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności, przypomnienie o pracy klasowej z rachunku algebraicznego).
b). Wprowadzenie do nowego działu: Równania i nierówności. Zapisanie tematu lekcji. Przypomnienie pojęć poznanych w klasie II (równanie, niewiadoma, lewa strona równania, prawa strona równania, pierwiastek równania). Ćwiczenia w sprawdzaniu, czy dana liczba spełnia równanie.
c). Przypomnienie pojęć: równania równoważne, równanie tożsamościowe, równanie sprzeczne – przykłady.
d). Rozwiązywanie równań, sprawdzanie, czy otrzymana liczba jest pierwiastkiem równania.
e). Zadanie pracy domowej (ksero).

8. Przebieg lekcji:

|Czynności |Przebieg |Czas |
|a). Czynności organizacyjne. |
| | | |
|Wprowadzenie uczniów do sali. |Dzień dobry. Rozpakujcie się. Identyfikatory przypnijcie w|7 min. |
|Przywitanie się. |widocznym miejscu. | |
|Rozpakowanie się. | | |
| |Najpierw zaczniemy od sprawdzenia obecności. Kto jest | |
|Sprawdzenie obecności. |dzisiaj nieobecny? | |
|Przypomnienie o pracy klasowej. |W środę napiszemy pracę klasową z rachunku algebraicznego | |
| |(obliczanie wartości liczbowej wyrażeń algebraicznych, | |
| |przekształcenia algebraiczne, upraszczanie wyrażeń | |
| |i obliczanie ich wartości, zadania tekstowe – 4 ostatnie | |
| |lekcje). | |
| | | |
| | | |
| | | |
| | | |
|Zapisanie na tablicy nowego działu: Równania i nierówności | | |
|i tematu lekcji: Równania pierwszego stopnia z jedną | | |
|niewiadomą oraz daty. | | |
|b). Wprowadzenie do nowego działu: Równania i nierówności. Zapisanie tematu lekcji. Przypomnienie pojęć poznanych w klasie II. Ćwiczenia|
|w sprawdzaniu, czy dana liczba spełnia równanie. |
| | | |
|Przypomnienie pojęć poznanych w poprzednim roku: |Wielokrotnie spotykaliście się z dwoma wyrażeniami |13 min. |
| |algebraicznymi połączonymi znakiem równości (nawet na | |
| |ostatniej lekcji przy zadaniu z prostokątem). | |
| |Kasia podaj przykład wyrażenia algebraicznego. Dziękuję. | |
| |Damian podaj przykład innego wyrażenia algebraicznego ze | |
| |zmienną. Dziękuję. | |
| |Nauczyciel stawia między tymi dwoma wyrażeniami znak „=”. | |
| |Litery w równaniu nazywamy niewiadomymi. | |
| |Równanie – dwa wyrażenia algebraiczne połączone znakiem | |
|niewiadome |równości, z których przynajmniej jedno zawiera niewiadomą.| |
|równanie | | |
| |Równanie I stopnia z jedną niewiadomą zawiera jedną | |
| |niewiadomą w pierwszej potędze. | |
| | | |
| |Przykłady równań I stopnia z jedną niewiadomą – podają | |
| |uczniowie, nauczyciel zapisuje na tablicy. | |
|równanie I stopnia z jedną niewiadomą | | |
| |2x + 3 = x + 4 | |
| |lewa strona prawa strona | |
| |równania równania | |
|przykłady równań ...