Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
To już bardzo dawna historia, kiedy Polska utraciła wolność. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między sobą sojusz i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku. Podejmowano próby ratowania ojczyzny, ale silne wojska państw zaborczych skutecznie próby te udaremniły. Mimo, że Polskę wymazano z mapy świata, nie wymazano jej z serc Polaków.
Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem. Przeciwstawiało się skutecznie wynarodowieniu, zakazowi używania języka polskiego, rugowaniu języka narodowego z kościołów. Domy i rodziny były szczególnymi stróżami polskości. Dbano, by dzieci mówiły po polsku, by znały i przestrzegały polskich obyczajów i obrzędów. Wychowywano je w duchu patriotyzmu i szacunku dla bohaterów narodowych.
Jednym z nich był Tadeusz Kościuszko, przywódca powstania 1794 roku. Mimo, iż poniosło ono klęskę, miało wielkie znaczenie moralne dla narodu polskiego. Bohaterami tego zrywu byli również chłopi, którzy mimo braku uzbrojenia, dzielnie włączyli się do walk.
W 1796 roku Polacy zwrócili się o pomoc do Napoleona Bonaparte. U jego boku utworzono w 1797 roku Legiony Polskie pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego. Toczyły one ciężkie boje wraz z wojskami napoleońskimi. Legiony przetrwały w pamięci Polaków, a ich czyny utrwalono w Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, zwanej Mazurkiem Dąbrowskiego. Napoleonowi udało się z ziem drugiego i trzeciego zaboru pruskiego utworzyć Księstwo Warszawskie (istniało w latach 1807 – 1815), przez niektórych historyków uważane za namiastkę państwa polskiego. Jednak po upadku Napoleona twór ten przestał istnieć.
W XIX wieku miały miejsce polskie powstania narodowowyzwoleńcze: powstanie listopadowe 1830 – 1831, powstanie krakowskie 1846 oraz powstanie styczniowe 1863 – 1864. Z militarnego punktu widzenia nie miały one szans na zwycięstwo, ale były zbrojną demonstracją protestu przeciwko polityce zaborców. Powstańcy stanowili wzór patriotyzmu dla kolejnych pokoleń Polaków, a tradycja powstańcza odegrała ogromną rolę w procesie kształtowania się polskiej świadomości narodowej. Po upadku powstań nastąpiły represje. Wielu Polaków zostało wywiezionych na Sybir. Cześć uciekło za granicę, by uniknąć prześladowania. Na obczyźnie żyli i działali dla ojczyzny, tęskno im było do kraju i bliskich.
W 1914 roku wybuchła wojna pomiędzy Rosją, a Prusami i Austrią. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że oto nadchodzi wyzwolenie. Wśród zmobilizowanych podczas wojny żołnierzy znalazło się około 2 miliów Polaków.
W tych trudnych chwilach Polacy zyskali świetnego przywódcę w osobie marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1914 roku Józef Piłsudski sformował na terenie Galicji Kompanię Kadrową, a następnie powołał Legiony Polskie. W trakcie walk frontowych w 1915 i 1916 roku legioniści wyróżnili się męstwem, lecz ponieśli również poważne straty. W ...