Dodaj publikację
Autor
Justyna Maciupa
Data publikacji
2013-05-27
Średnia ocena
5,00
Pobrań
334

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz apelu z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi RP.
 Pobierz (docx, 18,9 KB)

Podgląd treści

Scenariusz apelu z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Dnia flagi RP.

Utwór: „Gaude Mater”.

Recytator 1:

Tu, gdzie jest dom i twój, i mój,tu, gdzie są lasy i rzeki nasze,tu, gdzie się rodził ojciec i matka,gdzie Biay Orzeł na sztandarze –Gdzie w Gdańsku Neptun lśni trójzębem,gdzie nad Krakowem dźwięczy hejnał,gdzie wolna droga wiedzie w zboża,gdzie w jeziore trzcina chwiejna –Gdzie wiosną słowik w gęstych krzewach,jesienią rżyska snute dymem,gdzie latem słńce nad Bałtykiem,a zimą świerszcze za kominem –Gdzie klucz żurawi nad łąkami,gdzie Mysia Wieża ponad Gopłem,w Szczecinie biały transatlantyk,w morzu stalowy, czujny okręt Gdzie dom poety w Czarnolesie,gdzie nurtem śpiewnym płynie Wisła,tu biały sad, tu czarny węgiel,tu wszędzie Polska, tu – Ojczyzna.

Narrator:

W historii państwa polskiego najbardziej tragiczny okazał się koniec XVIII wieku. Polska pogrążyła się w chaosie wskutek samowoli magnatów i nieudolnych rządów dynastii saskiej. Coraz częściej w wewnętrzne sprawy Rzeczypospolitej wtrącały się państwa ościenne. Po pierwszym rozbiorze Polski dążenie do reform stawało się coraz silniejsze. Próbą ratowania zagrożonej Ojczyzny było uchwalenie przez Sejm Czteroletni dnia 3 maja 1791 roku postępowej konstytucji, zwanej powszechnie Konstytucją 3 Maja. To najpiękniejsza karta dziejów Polski upadającej, uchwalona dla dobra powszechnego, dla ocalenia Ojczyzny. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Zakładała przede wszystkim podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sadowniczą, prowadząc do ukształtowania się ustroju zbliżonego do modelu monarchii parlamentarnej. Mimo utrzymania poddaństwa przewidywała między innymi przyjęcie chłopów pod opiekę prawa i władzy państwowej oraz zwiększenie roli mieszczaństwa, które uzyskało wolności osobiste i prawo sprawowania urzędów w miastach królewskich. Konstytucja znosiła wielowiekowy podział na Koronę i Litwę, liberum veto, rokosze, a także sposób obsadzania tronu w drodze wolnej elekcji, przywracając zasadę dziedziczenia.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzono uroczyście już podczas rozbiorów. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano jej obchodzenia. W 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, by przywrócić dzień 3 maja jako święto państwowe na cześć uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji.

Utwór: „Mazurek 3 Maja”.

Recytator 2:

Jedna była — gdzie? Pod Tobrukiem.

Druga była — gdzie? Pod Narvikiem.

Trzecia była pod Monte Cassino.

A każda jak zorza szalona,

biało-czerwona, biało-czerwona!

czerwona jak puchar wina,

biała jak śnieżna lawina,

biało-czerwona.

Zebrały się nocą flagi.

Flaga fladze dodaje odwagi:

— No, no, nie bądź taka zmartwiona.

Nie pomogą i moce piekła:

jam ciebie, tyś mnie urzekła:

nie zmogą cię bombą ni ...