Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz apelu z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja
Narrator
Pragnę powitać wszystkich zebranych na dzisiejszym apelu. Wkrótce będziemy obchodzić kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Spotkaliśmy się tu, żeby przypomnieć sobie jak doszło do tego wielkiego wydarzenia.
Całość baczność! Wprowadzić sztandar szkoły!
Spocznij!
Całość baczność! Do hymnu państwowego!
Pieśń: Hymn Państwowy (chór).
Narrator
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Szczególnie doniosłe uroczystości odbywały się pod koniec XIX wieku w Galicji, gdzie Polacy posiadali szeroką autonomię. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy.
Dopiero 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczpospolitej Polskiej zdecydował przywrócić jako święto państwowe dzień 3 Maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji z 1791roku.
J.S.Bach - Aria z III suity orkiestrowej D - dur
Recytator
Opowiedz nam, moja Ojczyzno,
jak matka dzieciom ciekawym,
o latach znaczonych blizną,
na wiekach chwały i sławy!
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów,
niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród!
A jeśli wielka historia
i dla nas ma trochę miejsca,
bądź z wiernych mi najwierniejsza
i mnie weź sobie do serca!
Narrator
Polska w XVIII wieku pogrążyła się w chaosie wskutek samowoli magnatów i nieudolnych rządów dynastii saskiej. Coraz częściej w wewnętrzne sprawy Rzeczpospolitej mieszały się państwa ościenne.
Po pierwszym rozbiorze Polski dążenie do reform stawało się coraz silniejsze, zaczęło ogarniać znaczne kręgi społeczeństwa szlacheckiego. Obóz propagujący reformy, zwany patriotycznym, dążył do przeprowadzenia pewnych reform ustrojowych, zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii. Przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi wszelkim reformom i zamierzał nadal opierać się na protekcji rosyjskiej. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych, ale w oparciu o carat.
Walka pomiędzy tymi stronnictwami miała się rozegrać na Sejmie, który rozpoczął obrady w 1788 roku.
Recytator
L. van Beethoven - Allegretto z Symfonii nr 7, A - dur, op. 92
Jego Królewska Mość Król Prus i Jej Cesarska Mość Imperatorowa Rosyjska zobowiązują się wspólnie zapobiegać i unicestwiać wszelkimi dostępnymi środkami jakiekolwiek zamiary i projekty zmierzające do naprawy ustroju Rzeczpospolitej, likwidacji liberum veto i wolnej elekcji. W razie konieczności Król Prus Fryderyk II i Imperatorowa Rosyjska Katarzyna II zobowiązują się użyć siły zbrojnej, by nie dopuścić do zmiany dotychczasowego ustroju Polski i jej praw kardynalnych.
Recytator ...