Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt lekcji matematyki przeprowadzonej dnia 19.03.2013 w klasie VI „A”
Temat: Pole powierzchni całkowitej i objętość prostopadłościanu - powtórzenie.
Prowadzący: Anna Michalska.
Cel główny:
▪ Kształtowanie umiejętności zamiany jednostek objętości i pola powierzchni, stosowania odpowiednich wzorów do obliczania pola powierzchni całkowitej i objętości prostopadłościanu, uświadomienie stosowania w życiu codziennym.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
▪ rozpoznać charakterystyczne cechy i własności brył,
▪ obliczać pole powierzchni bocznej, podstawy i całkowitej różnych brył,
▪ obliczać objętość podanych brył,
▪ zamienić jednostki objętości i pola powierzchni,
▪ rozwiązać zadanie tekstowe wymagające przekształcenia wzorów,
▪ obliczyć pole powierzchni całkowitej i objętość prostopadłościanu w oparciu o podane wymiary,
▪ wykorzystać odpowiednie wzory do zadań tekstowych,
▪ posługiwać się językiem matematycznym.
Metody nauczania:
▪ praktyczna - ćwiczenia praktyczne z objaśnieniem,
▪ podająca - objaśnienie lub wyjaśnienie,
▪ problemowa - aktywizująca.
Środki dydaktyczne:
▪ modele prostopadłościanów,
▪ klocki,
▪ kartki z zadaniami,
▪ plansze ze wzorami,
▪ plansze z jednostkami,
▪ domino.
Formy pracy:
▪ praca indywidualna,
▪ praca w parach,
▪ praca z całą klasą.
Przebieg zajęć
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji.
3. Zapisanie tematu lekcji na tablicy.
4. Powtórzenie wiadomości:
✓ Omówienie z pokazem na modelu bryły i na kartoniku cech charakterystycznych prostopadłościanu.
✓ Pokazanie przykładów:
prostopadłych i równoległych ścian,
prostopadłych i równoległych krawędzi.
✓ Przypomnienie wzoru na pole powierzchni prostokąta
✓ Przypomnienie wzoru na obliczanie pole powierzchni i objętości prostopadłościanu.
✓ Zwrócenie uwagi na zastosowanie różnej symboliki.
5. Obliczanie objętości pudełka (wypełnianie pudełka klockami w kształcie sześcianu o krawędzi 1 cm)
6. Przypomnienie jednostek objętości i pojemności.
7. Praca w parach - układanie domina (z zastosowaniem jednostek objętości i pojemności). (załącznik nr 1)
8. Zamiana jednostek objętości i pojemności. (załącznik nr 2).
9. Obliczanie pola powierzchni całkowitej prostopadłościanu.(jeden z uczniów mierzy linijką krawędzie, drugi zapisuje na tablicy wymiary prostopadłościanu, a następnie podstawia dane do wzoru i oblicza pole powierzchni całkowitej prostopadłościanu).
10. Nauczyciel rozdaje kartki z zadaniami - dotyczącymi pola powierzchni i objętości brył (załącznik nr 3), a następnie prosi, aby uczniowie rozwiązali podane zadania. Jednocześnie treść zadań jest na tablicy. Wybrana osoba wykonuje zadanie na tablicy, a pozostali uczniowie wykonują zadanie w zeszytach.
11. Podsumowanie.
12. Ocena aktywności uczniów.
13. Zadanie pracy domowej.
Nauczyciel na lekcji dostosowuje się do zaleceń Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Uczennica z wadą wzroku - karty z zadaniami ma wykonane z powiększoną czcionką, uczennice z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim – mają wydłużony czas pracy, pracują na konkretach, a także wykonują inne prace domowe, osoby z dysleksją i z orzeczeniami mają wydłużony czas pracy.
Załącznik nr 1
|START |
| |
|Oblicz pole powierzchni całkowitej i objętość prostopadłościanu o wymiarach 4 cm x ...