Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
SCENARIUSZ LEKCJI
OPRACOWANIE: Małgorzata Dwojak
TEMAT: Działania sposobem pisemnym – powtórzenie wiadomości.
PRZEDMIOT: matematyka
KLASA: IV
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
• zna algorytmy pisemnego dodawania, odejmowania i mnożenia liczb naturalnych,
• umie dodawać pisemnie liczby naturalne,
• umie odejmować pisemnie od liczby zawierającej zera,
• umie mnożyć pisemnie liczby naturalne przez liczby trzycyfrowe zawierające „0” w środku,
• umie rozwiązywać zadania tekstowe z zastosowaniem odejmowania i dodawania pisemnego,
• umie odtworzyć brakujące cyfry w dodawaniu liczb wielocyfrowych,
• umie pracować w grupie.
.
FORMY: praca wspólnym frontem, praca indywidualna, praca w parze
METODY: pogadanka, inscenizacja
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kostka do gry, karty pracy (załącznik), kolorowa kreda
PRZEBIEG ZAJĘĆ
|Przebieg |czas |
|Czynności organizacyjne (przywitanie, sprawdzenie obecności). |3 min |
| |7 min |
| | |
|Piszę na tablicy 5899. Do tej liczby dodamy liczbę trzycyfrową, którą wylosuje wybrany uczeń. Podaję kostkę do | |
|gry wybranemu dziecku. | |
| | |
|Uczeń trzy razy rzuca kostką do gry. Zapisuję, co udało mu się wyrzucić. Proszę, by dzieci w zeszytach dodały | |
|sposobem pisemnym 5899 do zapisanej trzycyfrowej liczby. | |
| |9 min |
|Uczniowie pracują samodzielnie. | |
| | |
|Proszę, by wybrany uczeń wykonał dodawanie na tablicy. | |
| | |
|Uczeń oblicza. | |
|Jeśli uczeń poprawnie wykona dodawanie, otrzymuje „plus” z aktywności. Jeśli dziecko pomyli się, proszę inną | |
|osobę, by napisała właściwy wynik i to jej wstawiam „plusa” (5 „plusów” zamieniam na piątkę i wpisuję do | |
|dziennika). | |
| | |
|Zapisuję na tablicy 4000. Proszę, by wybrana osoba wylosowała za pomocą kostki liczbę trzycyfrową. Mówię, iż | |
|teraz będziemy od 4000 odejmowali wylosowaną liczbę. |9 min |
| | |
|By wykonać to odejmowanie proszę 5 pomocników i rozdaję im „zabawowe” pieniądze. Cztery osoby symbolizują cyfry; | |
|tysięcy, setek dziesiątek i jedności. Piąty uczeń jest bankierem, który rozmienia pieniądze. Omawiamy cały proces| |
|pożyczania. | |
| |14 min |
|Uczeń-cyfra tysięcy ma cztery woreczki, które symbolizują tysiące. Uczeń – cyfra setek pożycza tysiąc, bankier | |
|rozmienia go na 10 setek, następnie uczeń- cyfra dziesiątek pożycza setkę, bankier rozmienia ją na 10 dziesiątek,| |
|uczeń- cyfra jedności pożycza dziesiątkę, a bankier rozmienia ja na 10 monet. | |
| | |
|Na tablicy zapisujemy, to co przedstawiamy, wykonujemy obliczenia. | |
| | |
| | |
|Przykładowy zapis: | |
| | |
|[pic] | |
|Proszę, by uczniowie w zeszytach obliczyli sposobem pisemnym [pic]. |3 min |
| | |
|Uczniowie pracują samodzielnie. | |
| | |
|Proszę, by wybrany uczeń rozwiązał przykład na tablicy. Przypominam, iż nie musimy wykonywać mnożenia przez zero.| |
|Używamy do zapisu kolorowej kredy. Wybranym kolorem uczeń wykonuje mnożenie przez 4, następnie zmienia kolor, by | |
|pomnożyć przez 1. | |
| | |
|Pozostali uczniowie sprawdzają wyniki. | |
| | |
|Jeśli uczeń dobrze rozwiąże zadanie, otrzymuje „plusa”. | |
| | |
|Proszę, by uczniowie w parach rozwiązali przygotowane przeze mnie karty pracy (załącznik). Jeśli będzie taka | |
|konieczność, dzieci będą też pracowały w grupie trzyosobowej. | |
| | |
| | |
|Zadanie ...