Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Konspekt do lekcji matematyki w kl. II
Temat: Iloczyn różnicy przez sumę algebraiczną.
Data:
Cele lekcji:
|Poziom wiadomości |Poziom umiejętności |
|A |B |C |D |
|Zapamiętanie następnego |Rozumie sensowność ( |Stosowanie wzoru [pic] w obie strony, wskazywanie |Stosowanie wzoru w rozwiązywaniu zadań|
|wzoru skróconego mnożenia. |praktyczność) stosowania |odpowiednich składników sumy w wyrażeniach |tekstowych, związanych z geometrią. |
| |wzoru w rozwiązywaniu zadań |algebraicznych, umiejętność podnoszenia wyrażeń do | |
| |typowych. |kwadratu, znajdowania wyrażeń, gdy dany jest ich kwadrat.| |
| | | | |
Niezbędne do opanowania nowych treści:
|Poziom wiadomości |Poziom umiejętności |
|Znajomość kwadratów liczb, definicja jednomianu, współczynnika wyrażenia |Podnoszenie jednomianów do kwadratu, redukcja wyrazów podobnych, mnożenie |
|algebraicznego. |sum algebraicznych, odczytywanie składników sum algebraicznych. |
Planowany przebieg lekcji:
1. Sprawdzenie obecności.
2. Wyprowadzenie wzoru na iloczyn sumy dowolnych dwóch wyrażeń algebraicznych przez ich różnicę.
3. Zastosowanie wzoru w zadaniach typowych.
4. Zastosowanie w zadaniach różnych.
5. Podsumowanie
6. Zadanie pracy domowej.
|Czynności nauczyciela |Czynności ucznia |
|Wyprowadzenie wzoru |Wykonuje mnożenie sumy przez iloczyn algebraiczny, redukuje wyrazy podobne, |
| |zapisuje wzór ostateczny: |
| |[pic] |
|Wykonuje przykład: | |
| |[pic] |
|[pic] | |
|Zastosowanie wzoru w typowych zadaniach. |Wybierani uczniowie starają się wykonać przykłady podane w podręczniku: |
|a) na wyrażeniach algebraicznych: |Zad.1a-e, 3a-d str. 82 |
|Naprowadza, podpowiada, wskazuje przy wykonywaniu przykładów. |[pic] |
| |[pic] |
|b) na liczbach |chętny uczeń próbuje zapisać wyrażenie różnicy kwadratów jednomianów jako |
| |iloczyn sumy i różnicy: |
| |[pic] |
|c) zapisanie wzoru odwrotnie | |
|Zapisuje wzór odwrotnie przy użyciu innych liter: | |
| | |
| | |
|[pic] | |
|4.Zastosowanie w zadaniach różnych. |Zapisują różnicę kwadratów liczb jako iloczyn ich sumy przez różnicę i |
|Podaje numer zadania, wskazuje przydatność stosowania wzoru w praktycznych |liczą: |
|obliczeniach różnicy kwadratów liczb i iloczynu liczb. |Zad. 9 str.83 |
| |[pic] |
| |Zad. 8 str. 83 |
| | |
| | |
| | |
| |b |
| | |
| |a b |
| | |
| | |
| | |
| |a |
| | |
| | |
| |[pic] |
| |Konstruują różnicę odcinków oraz ich sumę, a następnie budują trójką |
| |prostokątny o otrzymanych konstrukcyjnie przyprostokątnych. |
| | |
| | |
| | |
| | |
| | |
|5. Podsumowanie |Zad.12a str.83 |
| |[pic] |
|6. Zadanie domowe | |