Dodaj publikację
Autor
JUSTYNA KĘDZIORA
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
5,00
Pobrań
27

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć terenowych do realizacji podczas zajęć pozalekcyjnych np. w ramach koła przyrodniczego.
 Pobierz (docx, 1,2 MB)

Podgląd treści

Scenariusz zajęć terenowych dla uczniów szkoły podstawowej.

Zajęcia terenowe zaplanowane zostały do realizacji podczas godzin pozalekcyjnych.

Zajęcia obejmują 3-4 wyjścia w teren. Celem zajęć jest badanie stopnia zanieczyszczenia zbiorników wodnych w Gdyni na podstawie bioróżnorodności występujących w nich bezkręgowców.

W Gdyni znajdują się liczne zbiorniki wodne zarówno sztuczne jak i naturalne. Do badań można wybrać większe lub mniejsze zbiorniki znajdujące się w wybranej dzielnicy np. w okolicy budynku szkolnego lub występujące w różnych częściach miasta. Poza określeniem klasy czystości wód danych zbiorników, warto zastanowić się nad źródłem zanieczyszczeń, szczególnie gdy wynika ono z działalności człowieka.

Zanieczyszczenie środowiska przyrodniczego wynika z wprowadzanych do powietrza, wody czy gruntów substancji stałych, ciekłych lub gazowych prowadzących do zmian w stanie środowiska, które mogą ujemnie wpływać na klimat, glebę, wodę a przede wszystkim na funkcjonowanie ekosystemów, co oddziałuje na przyrodę ożywioną, w tym także człowieka.

Przez zanieczyszczenie wód rozumie się wszelkie niekorzystne zmiany właściwości fizycznych, chemicznych czy bakteriologicznych wody spowodowane wnikaniem w nadmiarze substancji nieorganicznych, organicznych lub radioaktywnych do zbiorników wodnych. Zanieczyszczenia mogą być pochodzenia naturalnego takie jak zasolenie, zanieczyszczenie humusem czy związkami żelaza, których źródłem są wody powierzchniowe i podziemne. Ponadto wyługowywanie substancji z gleb i skał a także rozwój i obumieranie organizmów wodnych. Z kolei zanieczyszczenia sztuczne, czyli pochodzenia antropologicznego pochodzą głównie ze ścieków oraz z powierzchniowych i gruntowych spływów z terenów przemysłowych, rolniczych a także ze składowisk odpadów komunalnych.

Zanieczyszczenia spowodowane działalnością człowieka możemy podzielić na biologiczne wynikające z obecności patogennych drobnoustrojów tj. bakterie, wirusy, grzyby czy pierwotniaki. Natomiast zanieczyszczenia chemiczne, wpływające na zmiany składu chemicznego oraz odczynu wody, mogą być różnego pochodzenia. Przykładowo źródłem detergentów są gospodarstwa domowe, pralnie, myjnie, przemysł papierniczy czy farbiarski oraz budownictwo. Środki ochrony roślin, nawozy (głównie azotany, fosforany, chlorki) pochodzą głównie z przemysłu chemicznego, rolnictwa i leśnictwa. Fenole, krezole ze ścieków komunalnych, rafinerii naftowych, przemysłu spożywczego i chemicznego. Związki metali ciężkich z transportu samochodowego, ścieków przemysłowych, metalurgii, górnictwa i hutnictwa. Źródłem węglowodorów aromatycznych jest petrochemia i przemysł chemiczny. Inne takie jak benzyna, nafta, oleje, ropa naftowa czy smary związane są z komunikacją i transportem samochodowym, wodnym oraz przemysłem paliwowo-energetycznym.

Jak wspomniano powyżej głównym źródłem zanieczyszczeń są ścieki. Dzielone są one ze względu na pochodzenie na bytowo-ściekowe, pochodzące z bezpośredniego otoczenia człowieka, czyli domów mieszkalnych, budynków gospodarczych i zakładów pracy.

Ścieki przemysłowe, powstające w zakładach produkcyjnych i usługowych podczas procesów technologicznych oraz ścieki opadowe, które powstają w wyniku spływów deszczowych, topnienia śniegu oraz podczas mycia i polewania ...