Dodaj publikację
Autor
Małgorzata Dwojak
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
117

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz zajęć matematyki w czwartej klasie szkoły podstawowej. "Ułamki zwykłe - powtórzenie wiadomości".
 Pobierz (doc, 66,0 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ LEKCJI

OPRACOWANIE: Małgorzata Dwojak

TEMAT: Ułamki zwykłe – powtórzenie wiadomości.

PRZEDMIOT: matematyka

KLASA: IV

CELE OPERACYJNE:
Uczeń:

• umie porównywać ułamki o tym samym liczniku i o tym samym mianowniku,
• potrafi rozszerzyć ułamek do ułamka o wskazanym liczniku,
• potrafi skrócić ułamek do ułamka o wskazanym liczniku,
• umie określić jaką część zbioru elementów stanowią wyróżnione elementy tego zbioru,
• umie rozwiązać zadania tekstowe wymagające odejmowania ułamków zwykłych,
• umie dodawać, odejmować i mnożyć przez liczbę naturalną ułamki zwykłe,
• umie ułożyć treść zadania tekstowego do podanego działania.
.
FORMY: praca wspólnym frontem, praca indywidualna, praca w parze

METODY: pogadanka, inscenizacja

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy (załącznik), tablica, kreda

PRZEBIEG ZAJĘĆ

|Przebieg |czas |
|Czynności organizacyjne. |3 min |
| |4 min |
| | |
|Proszę, by na środek klasy wyszły 4 dziewczynki i 7 chłopców. | |
| | |
|Uczniowie ustawiają się. | |
| | |
|Proszę wybranego ucznia, by odpowiedział na dwa pytania. |5 min |
| | |
|Ilu jest chłopców? Jaką część wszystkich dzieci stanowią chłopcy? | |
| | |
|Uczeń odpowiada, iż jest siedmiu chłopców i oni stanowią [pic]wszystkich dzieci. | |
| | |
|Zwracam uwagę na to, iż odpowiedzią na pierwsze pytanie jest liczba całkowita, a na drugie ułamek. |3 min |
|Uczniowie wracają na miejsca. | |
| |9 min |
|Na tablicy zapisuję ułamek [pic] i proszę wybranego ucznia, by zapisał mniejszy ułamek o tym samym mianowniku | |
|oraz uzasadnił swój wybór. | |
| | |
|Wybrany uczeń zapisuje ułamek i przypomina, że jeśli ułamki mają ten sam mianownik, to mniejszy jest ten, który | |
|ma mniejszy licznik. | |
| | |
|Proszę, by wybrany uczeń napisał większy ułamek o tym samym liczniku oraz uzasadnił swój wybór. |19 min |
| | |
|Uczeń zapisuje i przypomina, że jeśli ułamki mają takie same liczniki, to większy jest ten, który ma mniejszy | |
|mianownik. | |
| | |
|Proszę, by uczniowie zapisali treść ćwiczenia. | |
|Rozszerz lub skróć ułamek tak, by w mianowniku była liczba 10. | |
| | |
|[pic] | |
| | |
|Proszę, by każdy uczeń samodzielnie wykonał zadanie, następnie wybrane dziecko wykonuje zadanie na tablicy. | |
| | |
|Piszę na tablicy treść kolejnego ćwiczenia, uczniowie przepisują przykłady do zeszytów i samodzielnie wykonują | |
|obliczenia. | |
|Oblicz. | |
|[pic] | |
|[pic] | |
|[pic] |2 min |
| | |
|Następnie proszę wybranych uczniów o obliczenia na tablicy. Pozostałe dzieci sprawdzają wyniki. | |
| | |
|Dzielę uczniów na grupy dwuosobowe. Jeśli będzie taka konieczność, dzieci będą też pracowały w grupie | |
|trzyosobowej. Proszę, by uczniowie w parach rozwiązali przygotowane przeze mnie karty pracy (załącznik). | |
| | |
|Uczniowie pracują. | |
| | |
|Zadanie 1. W klasie jest 10 dziewczynek i 11 chłopców. Jaką część wszystkich dzieci stanowią dziewczynki? | |
|Odpowiedź: | |
|Zadanie 2. Skróć lub rozszerz ułamek tak, by w mianowniku było 30. | |
| | |
|[pic] | |
|Zadanie 3. | |
|Rozwiąż podany przykład. Nie zostawiaj wyniku w postaci ułamka niewłaściwego. Ułóż treść zadania, do którego ...