Dodaj publikację
Autor
Ewa Prygiel
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
100

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Konspekt lekcji matematyki dla klasy I gimnazjum.
 Pobierz (docx, 44,2 KB)

Podgląd treści

SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I GIMNAZJUM.

Temat: Zapisywanie i odczytywanie wyrażeń algebraicznych.

Cel lekcji

Celem ogólnym lekcji jest posługiwanie się językiem symboli i wyrażeń algebraicznych oraz zapisywanie związków w postaci wyrażeń algebraicznych.

Cele szczegółowe - uczeń potrafi:

- zapisać wyrażenia algebraiczne

- nazywa wyrażenie algebraiczne

- zapisuje wyrażeniem algebraicznym sytuację opisaną słownie

Metody/formy zajęć:

dyskusja dydaktyczna

praca z całą klasą

praca indywidualna

praca w parach

gra dydaktyczna - domino matematyczne z wyrażeniami algebraicznymi.

Pomoce i środki dydaktyczne:

domino – gra dydaktyczna

karta pracy

prezentacja multimedialna

Przebieg lekcji:

Sprawdzenie obecności, podanie tematu i celu zajęć.

Ćwiczenia w zapisywaniu wyrażeniami algebraicznymi sytuacji opisanych słownie oraz w odczytywaniu wyrażeń algebraicznych (prezentacja multimedialna, karta pracy)

Praca w parach - uczniowie układają domino matematyczne

Omówienie pracy w parach – uczniowie prezentują na forum klasy odpowiedzi do domina. Sprawdzają poprawności ułożenia domina.

Podsumowanie lekcji, zadanie pracy domowej.

Karta pracy

Zadanie 1. Za pomocą wyrażenia algebraicznego zapisz:

połowę liczby a

trzecią część kwadratu liczby x

liczbę 3 razy większą od czwartej części liczby m

liczbę o 9 mniejszą od sumy liczb z i y

średnią arytmetyczną pięciu liczb a, b,c,d,e.

Zadanie 2 Ciastka są o 2,4 zł droższe od cukierków. Jola kupuje paczkę ciastek i dwie paczki cukierków. Ile reszty otrzyma z 15 zł?

Zadanie 3. Marek ma h banknotów stuzłotowych, u banknotów dziesięciozłotowych i 7 monety po 2 złote. Ile złotych ma Marek?

Zadanie 4. Cena spodni wynosiła x złotych. Obniżono ją o 25%. Jaka jest nowa cena książki?

Zadanie 5. Kawa i ciastko kosztuje 12 zł. Ta sama kawa bez ciastka jest x razy tańsza. Zapisz w postaci wyrażenia algebraicznego:

koszt zakupu trzech kaw bez ciastek

cenę jednej kawy

różnicę między ceną jednej kawy z ciastkiem a ceną samego ciastka.

Jeżeli uczniowie szybko ułożą domino otrzymują dodatkowe karty pracy.

Zestaw I

Na imieniny Juli przyszło k dziewczynek i b chłopców. Ile osób było na urodzinach?

Napisz trzy kolejne liczby naturalne,(pierwszą z nich oznacz x).

Suma potrojonej liczby x i połowy liczby y.

Sześcian sumy liczb a i b,

Zestaw II

Do kina razem z Julią poszło x chłopców i y dziewczynek. Ile osób poszło do kina?

Napisz trzy kolejne liczby nieparzyste,(pierwszą oznacz 4n+1),

Różnica połowy liczby k i potrojonej liczby m.

Kwadrat sumy liczb a i b.

Zestaw III

Julia ma x lat oraz brata i siostrę. Siostra jest od niej młodsza o 5 lata, a brat 2 razy starszy od Juli. Ile lat ...