Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz uroczystości szkolnej z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Narrator:
Obchodzimy dziś 221 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791r. była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Istniała nagląca potrzeba uzdrowienia Polski, wyciągnięcia jej z anarchii i uczynienia rządną.
Uczeń 1:
Opowiedz nam, moja Ojczyzno
jak matka dzieciom ciekawym
o latach znaczonych blizną
na wiekach chwały i sławy.
O wojach Mieszka nam powiedz,
o słupach nad Odrą stawianych.
Niech niesie Twoją opowieść
wiatr halny i morskie szkwały.
Matczynej ucz nas miłości,
jak ojciec w życie wprowadzaj,
nie żałuj serdecznej troski,
za trudy szczodrze nagradzaj.
Biel śniegu i żar czerwieni
i orły dumne, piastowskie,
to wieczne symbole tej ziemi
najbliższej sercu, bo polskiej!
Wytłumacz nam, tak jak umiesz,
skąd czerwień i biel sztandarów.
Niech ludzie żyją tu w dumie,
że taki wydał ich naród.
Narrator:
Po I rozbiorze Polski dążenie do reform stawało się coraz silniejsze oraz ogarniało znaczne kręgi społeczeństwa szlacheckiego. Obóz pragnący reform, zwany patriotycznym dążył do zniesienia kurateli caratu, poprawy stanu obronności państwa drogą powiększenia armii. Przeciwny tym zamierzeniom obóz opozycji magnackiej był wrogi reformom i zamierzał nadal opierać się na protekcji rosyjskiej. Król i stronnictwo dworskie dążyło do wzmocnienia władzy królewskiej i powiększenia sił zbrojnych, lecz w oparciu o carat. Walka między tymi stronnictwami miała rozegrać się na Sejmie, który rozpoczął obrady w 1788r.
Chór śpiewa piosenkę,, Witaj majowa jutrzenko”
Uczeń 2:
Cała stolica od rana Huczy jak rzeka wezbranaPoprzez ludu gwarne mrowieCiągną na zamek posłowie.We wielkiej Sali zamkowejGromkie krzyki, przemowy.Wchodzi król. W radosnej wrzawieZabranych wita łaskawie.Nagle milknie ciżba zbitaMarszałek uchwałę czyta.Wielka ma zawitać zmiana:Wolność, równość wszystkim dana.Wszyscy zjednoczą się w pracy:Szlachta, mieszczanie, wieśniacy.Lecz wszyscy też w równej mierze,Polsce winni służyć szczerze.Kto za tym, niech głos swój poda, „Zgoda, zgoda”„Niechaj żyją wszystkie stany”Byle razem, ramię w ramię,A wszystko zło się przełamie.Zapamiętajże narodzie„W waśni zguba, siła w zgodzie”.
Narrator:
Reformy Sejmu Wielkiego i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju i przywrócenie jej dawnej świetności. Sejm uwolniono od przemocy magnatów i od liberum veto. Do izby poselskiej weszli przedstawiciele mieszczan i nadano im prawa, chłopom zapewniono opiekę. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski i Hugo Kołłątaj.
Narrator 2:
Była wiosna 1791r. w kraju przeciwnicy ...