Dodaj publikację
Autor
Aleksandra Włodarska
Data publikacji
2013-06-03
Średnia ocena
0,00
Pobrań
68

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz dla klasy 1 gimnazjum z multipodręcznikiem i tablicą multimedialną.
 Pobierz (doc, 38,5 KB)

Komentarze

olaw, 2013-07-14

Chodzi o multipodręcznik GWO

Podgląd treści


KONSPEKT DO LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE I

Temat: Symetria środkowa, czyli świat staje na głowie!

Typ lekcji: Wprowadzająca.
Cele: Uczeń:
- poznaje pojęcie symetrii środkowej,
- zna pojęcia dotyczące przekształceń
- rozpoznaje punkty i figury symetryczne względem punktu,
- kreśli punkty symetryczne względem punktu,
- uzupełnia rysunek tak aby uzyskać figury symetryczne względem punktu,
Metody: Pogadanka, ćwiczenie.
Formy pracy: Praca z całą klasą, praca samodzielna.
Czas: 45 minut
Środki dydaktyczne: serwetki, magnesy, multipodręcznik GWO klasa I, tablica multimedialna.

Przebieg lekcji:
1. Czynności wstępne:
N: Dzień dobry. Sprawdzenie obecności. Sprawdzamy dzisiaj pracę domową przez porównanie w parach. Zwróćcie proszę uwagę na podobieństwa i różnice w waszych rozwiązaniach.

2. N: Zapiszcie temat lekcji.

N: Ponieważ chcę uniknąć zamieszania, jakie towarzyszyło nam na ostatnich zajęciach, dziś będę pracować z wami metodą „Tylko raz”. Nowe pojęcia będę opisywała tylko jeden raz, jeśli będziecie wystarczająco skupieni, powinno to wystarczyć. Jeśli z jakiegoś powodu coś wam umknie, macie trzy możliwości: poszukać odpowiedzi w podręczniku, zapytać kolegę lub koleżankę lub użyć własnej inteligencji.

3. Lekcja właściwa.

Wprowadzenie w temat lekcji. Rozgrzewka.

N: narysuj coś prostego, następnie postaraj się narysować to samo, ale rysując „do góry nogami”.

Przechodząc po klasie oglądam rysunki uczniów i zapewniam, że skoro tak dobrze im poszło, to nie będą mieli trudności z nowym rodzajem symetrii, który dziś poznają.

Animacja ze str. 237 w multipodręczniku – gimnastyk

N: Symetria środkowa to inaczej symetria względem punktu. Mówimy, że dwie figury są symetryczne do siebie względem punktu S, jeśli jedną z nich można otrzymać obracając drugą figurę wokół punktu S o kąt 180o.

Jeśli chcemy sprawdzić, czy figury są symetryczne do siebie względem punktu, wystarczy rysunek z figurami obrócić „do góry nogami”. Jeśli nic się nie zmieniło, to jest to symetria środkowa.

Można się o tym także przekonać bez obracania, łącząc w pary punkty, które sobie odpowiadają.

Animacje pojedynczo: serca, strzały i choinki.

Teraz wyjmijcie serwetki, które mieliście na dzisiaj przynieść i połączcie w pary punkty, które na siebie „przechodzą”. Narysujcie odpowiednie odcinki.
Wieszam serwetki na tablicy.

N: Co zauważyliście?

U: odcinki przecinają się w jednym punkcie.

4. Teraz przyszedł czas na definicję, pamiętajcie o zasadzie „Tylko raz”.

Animacja ze strony 238.
Punkty A i A’ są symetryczne do siebie względem punktu S, jeśli punkt S jest środkiem odcinka AA’.

N: Proszę wykonać konstrukcję zgodnie z instrukcją z animacji.

Jaki punkt jest symetryczny do S względem punktu S?

Punkt S nazywamy środkiem symetrii. Środek symetrii jest jedynym punktem stałym w symetrii środkowej ...