Dodaj publikację
Autor
Edyta Chrapkowska
Data publikacji
2013-06-10
Średnia ocena
0,00
Pobrań
28

Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.

Scenariusz uroczystości odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa.
 Pobierz (doc, 34,5 KB)

Podgląd treści


SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA POMNIKA POŚWIĘCONEGO PAMIĘCI GEN. AUGUSTA EMILA FIELDORFA –

1. Witamy Państwa serdecznie,
Zgromadziła Nas tutaj dzisiaj przepiękna uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci gen. Augusta Emila Fieldorfa – człowieka wielkich zasług, niezwykłej odwagi, szlachetnego i prawego żołnierza, , który złożył ofiarę życia na ołtarzu ojczyzny, ale także człowieka, który całe życie poświęcił walce o niepodległość i suwerenny byt Rzeczypospolitej.
To piękne, że pamięć o tym wspaniałym żołnierzu przetrwała w naszych sercach.
Z tej okazji pragniemy powitać wszystkich gości przybyłych na dzisiejszą uroczystość.

Do hymnu ! ( hymn narodowy)
Po hymnie !

2. Poprosimy o zabranie głosu………………………………………………………... ( powitanie przybyłych gości).

3. Uroczystość odsłonięcia pomnika gen. Augusta Emila Fieldorfa – „Nila” to szczególna data w historii. Generał swoim trudnym życiem pokazał nam, jak żyć w niełatwych czasach i nie wyrzec się swoich ideałów i miłości do ojczyzny. Dla nas – młodego pokolenia – gen. Fieldorf – „Nil” to postać o bogatej osobowości, wielkim autorytecie i moralności ; to człowiek niezłomny, którego – jak napisał Seneka – „ można złamać ( zabić), ale nie można go zgiąć”.

Krótkie życie Augusta Emila Fieldorfa jest wymowną ilustracją polskiego patriotyzmu, symbolem godności i wiary w suwerenną, wolną Polskę. Przypomnijmy sobie losy Generała:

Życiorys

Młodość

Generał August Emil Fieldorf urodził się 20 marca 1895 w Krakowie w rodzinie maszynisty kolejowego. Tam ukończył szkołę męską im. św. Mikołaja, a następnie I Męskie Seminarium. Mając 17 lat został członkiem Związku Strzeleckiego, którego pełnoprawnym członkiem został w 1912. Ukończył w nim szkołę podoficerską.

I wojna światowa

W latach próby dziejowej sprostał wyzwaniom: już 6.08.1914 r. zgłosił się do formowanych oddziałów Józefa Piłsudskiego, a następnie brał udział niemal we wszystkich bojach I Brygady Legionów Polskich. Po kryzysie przysięgowym został wcielony do armii austro-węgierskiej i posłany na front włoski. We wrześniu 1918 r. w rodzinnym Krakowie zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestniczył w zmaganiach o odrodzenie Rzeczypospolitej i w bojach o jej granice. Rozbrajał Austriaków, walczył z Ukraińcami o Przemyśl i Lwów, a potem z bolszewikami o Wilno i Dyneburg. W końcu 1919 r. został oficerem zawodowym. Jako dowódca był ceniony i lubiany przez podkomendnych.

Lata międzywojenne

Po wojnie pozostał w służbie czynnej. W 1928 został awansowany na majora i przeniesiony do służby w 1 Pułku Piechoty Legionów na stanowisku dowódcy batalionu. W 1935 został przeniesiony na stanowisko dowódcy samodzielnego batalionu granicznego "Troki" w pułku KOP "Wilno". W rok później został awansowany do stopnia podpułkownika.

II wojna światowa

W wojnie obronnej 1939 roku przeszedł cały szlak bojowy 12 Dywizji Piechoty jako ...