Zaloguj się aby ocenić lub skomentować publikację.
Scenariusz zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla klasy I gimnazjum.
Temat: Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby.
Cele operacyjne - uczeń:
• zna pojęcie procentu,
• rozumie tekst matematyczny,
• potrafi zamienić liczbę na procenty i procenty na liczbę,
• potrafi obliczyć procent danej wielkości,
• dostrzega przydatność umiejętności obliczeń procentowych w życiu codziennym.
Metody:
• pogadanka
• praca z tekstem matematycznym
• ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
• karty pracy ucznia
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Przywitanie
2.Przypomnienie sposobu zamiany liczby na procent
zad. 1.
Przedstaw w postaci ułamków następujące procenty:
5% =
21% =
150% =
½% =
0,25% =
3. Utrwalenie sposobu zamiany procentu na liczbę
zad. 2
Mleko renifera zawiera 1/5 tłuszczu, 0,67 wody, 1/10 białka, 0,025 laktozy, a reszta to sole mineralne. Przedstaw skład procentowy mleka renifera.
II. Część główna
1. Podanie uczniom tematu zajęć:
Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby.
2. Rozwiązywanie zadań w celu doskonalenia umiejętności obliczania procentu danej liczby
Zad.3
W pierwszej klasie gimnazjum jest 32 uczniów. Na lekcji matematyki 6 ¼ % było nieobecnych. Oblicz, ilu uczniów było obecnych?
Zad.4
Pan Nowak zarabiał 1500zł miesięcznie. Od nowego roku podniesiono mu zarobki o 20 %. Ile zarabia pan Nowak po podwyżce?
Zad. 5
Plac szkolny ma 8000 m2. Boisko zajmuje 55% tego placu. Oblicz powierzchnię boiska.
Zad.6
Cena telewizora wynosi 1800 zł. Sklep udzielił kupującemu zniżkę 5%. Ile kupujący zapłacił za ten telewizor?
Zad.7
Trzcina cukrowa zawiera około 16% cukru. Ile ton cukru można otrzymać z 8,5 tony trzciny cukrowej?
III. Część końcowa
1.Podsumowanie zajęć
2. Ocena pracy uczniów
3. Pożegnanie
Scenariusz zajęć kompensacyjno-korekcyjnych dla klasy I gl
Temat: Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby.
Cele główne - uczeń:
• zna pojęcie procentu,
• rozumie tekst matematyczny,
• potrafi zamienić liczbę na procenty i procenty na liczbę,
• potrafi obliczyć procent danej wielkości,
• dostrzega przydatność umiejętności obliczeń procentowych w życiu codziennym.
Metody:
• pogadanka
• praca z tekstem
• ćwiczeń praktycznych
Środki dydaktyczne:
• karty pracy ucznia
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
1. Przywitanie
2.Przypomnienie sposobu zamiany liczby na procent
zad. 1.
Zamień na procenty:
3 =
4/5 =
0,2 =
1,25 =
3. Przypomnienie sposobu zamiany procentu na liczbę
zad. 2
Przedstaw w postaci ułamków następujące procenty:
5% =
100% =
3/5% =
0,25% =
II. Część główna
1. Podanie uczniom tematu zajęć:
Ćwiczenia w obliczaniu procentu danej liczby.
2. Rozwiązywanie zadań w celu doskonalenia umiejętności obliczania procentu danej liczby
Zad.3
Ania rozwiązywała test składający się z 20 pytań. Napisała go na 80%. Na ile pytań udzieliła poprawnych odpowiedzi ...